02/10/2022
G-vana 17 17 16 16 - 66 -
Kill Beer 12 13 15 14 - 54 -

Με Καλαϊτζόγλου η G-Vana!

Την πρώτη της νίκη στον δεύτερο όμιλο της Development League πήρε χθες στον Κολωνό η G-Vana, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισε την Kill Beer με 66-54, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Καλαϊτζόγλου με 40 πόντους!

Με τον Καλαϊτζόγλου να ξεκινάει ορεξάτος το ματς πετυχαίνοντας 11 πόντους, η G-Vana βρέθηκε μέχρι και στο +7, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 17-12. Ο Μπογέας με 5 πόντους, ο Παντελόπουλος με 4 και ο Σαλονίκας με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ασταμάτητος ήταν ο Καλαϊτζόγλου και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με ακόμη 11 δικούς του πόντους, έβαλε τους γηπεδούχους στο +16, 32-16, 4:00 για την ανάπαυλα. Αντέδρασε στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η Kill Beer και με τους Τουργέλη - Μπογέα να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, μείωσε στους 9, 34-25!

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με νέους 11 πόντους του Καλαϊτζόγλου, οι "Τζαμαϊκανοί" διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 50-40. Τους κίτρινους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Καρέλος και Λομπαρδής με 9 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 50-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η G-Vana διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Καλαϊτζόγλου, Πυλαρινό, Αχτίπη, Μοσχόπουλο και Τσιμπούρη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 66-54. Για τους "Μπυρόβιους" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπογέας, Καρέλος και Λομπαρδής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/22 βολές, 20/40 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/15 βολές, 17/42 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Betsson mvp της G-Vana ο Καλαϊτζόγλου με 40 πόντους, έχοντας 14/16 βολές, 10/12 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Kill Beer ο Παντελόπουλος με 6 πόντους, έχοντας 0/3 βολές, 3/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

G-Vana (Χαλτούπης): Αχτίπης 10, Καλαϊτζόγλου 40 (2), Μοσχόπουλος 4, Μπαρμπέρης, Πυλαρινός 5 (1), Τριανταφύλλου, Τσιμπούρης 4, Φραγκούλης 1, Χαλτούπης 2

Kill Beer (Τουργέλης): Καρέλος 16 (1), Κουτσιούκης, Λομπαρδής 6, Μπογέας 19 (3), Παντελόπουλος 6, Σαλονίκας 3 (1), Τουργέλης 4

Τι μας άρεσε: Το show του Καλαϊτζόγλου!