22/10/2022
Δαλάι Κλάμα 14 18 18 21 - 71 -
Pressof BC 22 10 13 23 - 68 -

Με καλή "ανατροπούλα" οι Δαλάι Κλάμα!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Δαλάι Κλάμα στην Evolution League, καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κέρδισαν την Pressof με 71-68, παρά το γεγονός πως βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Pressof στο ματς, καθώς με 7 πόντους του Παραρά, 5 του Νομικού και άλλους τόσους του Νίνου, έχτισε διψήφια διαφορά 14 πόντων, 7-21, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 14-22. Ο Κρινής με 5 πόντους, ο Τσίτος με 4 και ο Σωτηράκης με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο του αγώνα οι δύο ομάδες, αφού με 5 νέους πόντους του Σωτηράκη, 4 του Φλαμπούρη και τρίποντο του Κρινή, οι Δαλάι Κλάμα έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 32-32. Ο Παπαθανασίου με δύο τρίποντα και ο Νίνος με 4 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το συγκρότημα του Μπουρελάκου και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Σωτηράκη, 4 του Κρινή και βοήθειες των Μάγου, Τσίτου και Τσιάρα, προηγήθηκε με 50-45. Την παρέα του Μπαλάσκα κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Νομικός με τους 6 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 50-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα έπαιξαν με την φωτιά, αφού είδαν το +13 να γίνεται +1, ωστόσο με μεγάλα σουτ των Σωτηράκη, Ντεμελή, Τσίτου και Κρινή, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 71-68. Δεν μπόρεσε η Pressof να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή στο φινάλε, παρά τους 12 πόντους του Νομικού, τους 4 του Νίνου και το τρίποντο του Τσορτού.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/25 βολές, 18/40 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/22 βολές, 19/42 δίποντα και 8/21 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Δαλάι Κλάμα ο Σωτηράκης με 19 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 4/7 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Pressof ο Νομικός με 23 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 3/4 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 6 (1), Μπέης 6, Ντεμελής 4 (1), Φλαμπούρης 4, Σωτηράκης 19 (3), Τσίτος 14, Μάγος 3 (1), Λιακάκης, Κρινής 15 (2)

Pressof (Μπαλάσκας): Νίνος 15, Τσορτός 6 (1), Νομικός 23 (5), Καραντζιάς 5, Παραράς 11, Παπαθανασίου 6 (2), Αντωνουσάκης 2, Κρασσάς

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!