20/04/2023
Kill Beer 20 9 20 14 - 63 -
Gran Camaria 18 7 21 7 - 53 -

Με καλή ψυχολογία στα playoff η Kill Beer!

Το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό γήπεδο του Μπουρναζίου Kill Beer και Gran Camaria ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην Regular Season της Development League, με την ομάδα του Γιάννη Παντελόπουλου να επικρατεί με 63-53. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο από τις δύο ομάδες που κατάφεραν να βρουν ρυθμό από νωρίς, προσφέροντάς μας όμορφο θέαμα. Τσελίκης (8π.), Αποστολόπουλος (6π.), Τσοκαντάς (3π.) και Ναλπαντούδης (3π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης των γηπεδούχων, ενώ τα Camaria απάντησαν με Γουναρίδη (8π.), Μαργέτη (6π.), Περγούλη (2π.) και Βακαλόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-18.

Μειωμένη ήταν η παραγωγικότητα στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-7 και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Με τους Παντελόπουλο (4π.), Ναλπαντούδη (3π.) και Γκούνα (2π.) να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, οι μετέπειτα νικητές διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, ενώ τα Camaria παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής, χάρη στους Γουναρίδη (3π.), Κουλούρη (2π.) και Χρυσίνα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 29-25.

Μετά την ανάπαυλα αμφότερες οι ομάδες βρήκαν ξανά τον καλό τους εαυτό. Ο μετέπειτα Betsson mvp Αποστολόπουλος (8π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην low post άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι σκόραραν με αξιοσημείωτο πλουραλισμό σε αυτό το διάστημα (7 διαφορετικοί σκόρερ) και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γουναρίδη (9π.) και πάλι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 49-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Kill Beer με όπλο την εμπειρία και το καθαρό της μυαλό διαχειρίστηκε έξυπνα την κατάσταση, έχτισε  διψήφια διαφορά και την υπερασπίστηκε μέχρι τέλους. Μόλις 7 πόντους σκόραραν στο φινάλε τα Camaria που κόλλησαν επιθετικά, μην καταφέρνοντας τελικά να κεφαλαιοποιήσουν την πολύ καλή τους εικόνα για τρία δεκάλεπτα.

Στο τέλος του αγώνα, η Kill Beer είχε 20/47 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 18 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Gran Camaria είχαν 15/44 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Αποστολόπουλος με 14 πόντους και double-double, έχοντας 6/8 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 21 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Γουναρίδης με 18 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Kill Beer (Παντελόπουλος) :  Αποστολόπουλος 14, Γεωργιόπουλος, Γκούνας 2, Καραδημητρίου 3, Κουτσιούκης, Μπογέας 3 (1), Ναλμπαντούδης 7, Παντελόπουλος 10, Σαλονίκας, Τσελίκης 16 (2), Τσοκαντάς 8 (1).

Gran Camaria (Αθανασίου) : Αθανασίου, Βακαλόπουλος 3, Γουναρίδης 18 (2), Κουλούρης 7 (1), Μαργέτης 6, Παπάζογλου 3 (1), Περγούλης 6 (1), Σακελλαρίου 2, Χρυσίνας 8.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.