13/11/2023
Griffins 15 19 18 13 - 65 -
Black Mamba 14 21 15 28 - 78 -

Με καλό φίνις τη νίκη το Black Mamba!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena,σε παιχνίδι για τον δεύτερο όμιλο της Master League, το Black Mamba με εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε απέναντι στους πολύ μαχητικούς για 30 λεπτά Griffins με 65 – 78 και παρέμεινε μόνο στην δεύτερη θέση!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Griffins έφεραν το ματς στα μέτρα τους, περιόρισαν τα ατού των αντιπάλων τους και με δίδυμο φωτιά στην επίθεση τους Βιλτανιώτη με δύο τρίποντα και Παπαδόπουλο με 5 πόντους, κρατούσαν μικρό προβάδισμα με 15 – 14. Η ομάδα του Μπασδάνη που δεν έπιασε τα γνωστά της στάνταρ, στηρίχθηκε στον Δέδε μέσα στο ζωγραφιστό με 6 πόντους και στον Δημήτρη Μονέο που ακολούθησε με 4.

Το παιχνίδι συνέχιζε να έχει εξαιρετικό ρυθμό και ωραίες φάσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Griffins έβρισκαν λύσεις στο ξεκίνημα μόνο μέσα στην ρακέτα με Κοτσόλη(5) και Κελεπούρη(4) να τραβούν το κουπί, με το Mamba να απαντάει με Δ.Μονέο(6) και Μπολοτάκη(6), για το 27– 27. Στην συνέχεια την μπαγκέτα για τους Μπλε πήραν Βιλτανιώτης με 5 και Σπυρόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα, με το ξύπνημα του Γιάννη Μονέου με δύο τρίποντα, να διαμορφώνει το 34 – 35 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Δέδε με 4 πόντους, έχτισαν διάφορα 8 πόντων(48-56). Στη συνέχεια οι Griffins έσφιξαν την άμυνα τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με δύο τρίποντα του Παπαδόπουλου, 5 πόντους του Κοτσόλη και 4 από τον Κελεπούρη , προσπέρασαν 52 – 50.

Η ομάδα του Χρόνη πέτυχε δύο αναπάντητα καλάθια στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με Κοτσόλη και Σπυρόπουλο, παίρνοντας τη μεγαλύτερη της διαφορά στο παιχνίδι(56-50). Από εκείνο το σημείο και μετά ήρθε καταιγίδα από το στρατόπεδο του Μπασδάνη. Το Mamba με τον Γιάννη Μονέο να παίρνει την σκυτάλη και να σκοράρει από παντού με 14 πόντους και τον Δέδε να βάζει γερά τις βάσεις για την νίκη με 8 επιπλέον, πέτυχε 28 πόντους, δέχτηκε μόλις 9 και έφτασε σχετικά άνετα στο τελικό 65-78.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βασίλης Δέδες με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Κοτσόλης με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Griffins είχαν 15 / 39 δίποντα , 8 / 33 τρίποντα, 11 / 19 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Το Mamba είχε 28 / 60 δίποντα, 5 / 20 τρίποντα, 7 / 17 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Griffins (Χρόνης): Βιλτανιώτης 14, Ζαχαρτσένγκο , Καβακάκης 2(9ρ.), Κελεπούρης 10(13ρ.), Κοτσόλης 20(14ρ.), Παπαδόπουλος 8, Σπυρόπουλος 11(7ρ. - 8 ασίστ).

Black Mamba (Μπασδάνης): Χέμνταν , Δέδες 20(13ρ.), Μαρίτσας, Δ. Μονέος 17(9ρ.), Ι. Μονέος 21, Μπολοτάκης 15(13ρ.), Ρεπάνης 5.

Τι μας άρεσε: Η αντίσταση των μπλε για 30 λεπτά και η ποιότητα που χάρισε τη νίκη στο Μάμπα στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού.