30/10/2023
Hood BC 20 17 10 16 - 63 -
Lyonmen 9 15 14 21 - 59 -

Με καρδιοχτύπια η Hood!

Με αγχωτικό τρόπο ήρθε το 4/4 για την Hood στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισε τους μαχητικούς Lyonmen με 63-59 στο ΓΣΠ!

Η Hood ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με 7 πόντους του Χανιώτη, 6 του Πρωτόγερου και 4 του Λαύκα, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 20-9. Ο Τζιγκουνάκης με 3 πόντους και οι Μακρύγιαννης, Κουκουβάκης και Δουκέρης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο, να φτάνουν μέχρι και στο +16, 31-15, και τελικά με 5 πόντους του Χανιώτη, 4 του Πρωτόγερου και 4 του Milicevic, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 37-24. Ο Τζιγκουνάκης πάλευε να κρατήσει τους Lyonmen όρθιους σε εκείνο το σημείο, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 15 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χατζηαράπη έσφιξε την άμυνά του και με 6 πόντους του Κουκουβάκη και 4 του Μακρύγιαννη, πλησίασε από το 42-26 στο 42-35, τρέχοντας 9-0 σερί. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την παρέα του Πατσάκα στο +9, 47-38, με τους Σαρρή και Χανιώτη να εκτελούν εύστοχα από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 47-38!

Η αντεπίθεση των Lyonmen συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν με 10 νέους πόντους του Τζιγκουνάκη, 4 του Δουκέρη και 3 του Κουκουβάκη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 49-49, 5:00 για το τέλος. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού ο Σαρρής και ο Χανιώτης έβαλαν μεγάλα τρίποντα και οδήγησαν τελικά την Hood στην αγχωτική νίκη με 63-59!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 19/39 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 5 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/18 βολές, 19/51 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Betsson mvp της Hood ο Χανιώτης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 4/10 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Τζιγκουνάκης με 27 πόντους (double-double), έχοντας 9/12 βολές, 6/14 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Hood (Πατσάκας): Milicevic 6, Λαύκας 6, Κούζας, Θεοδώρου, Πρωτόγερος 10, Πετράκος 10, Σαρρής 13 (3), Χανιώτης 18 (3)

Lyonmen (Χατζηαράπης): Ασημακόπουλος 2, Δημητρίου 2, Δουκέρης 6, Κουκουβάκης 13 (1), Μακρύγιαννης 7, Τζιγκουνάκης 27 (2), Τζουβάνας 2

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Lyonmen από το -16!