10/11/2019
Πήγασος 10 12 6 13 - 41 -
Draft Fathers 6 12 10 19 - 37 -

Με καθαρότερο μυαλό ο Πήγασος United!

Το βράδυ της Παρασκευής 8 Νοέμβρη, στο κλειστό γήπεδο του Seven και σε ένα ματς που ήταν αμφίρροπο μέχρι το τέλος, ο Πήγασος έχοντας καθαρότερο μυαλό στα τελευταία λεπτά επικράτησε με 41 – 37 των Draft Fathers, παίρνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο Διαγγελάκης άνοιξε το σκορ του αγώνα, όμως Λεγάκης, Πάντας και Γιασαφάκης έγραψαν το 6-2. Οι Fathers απάντησαν με Διαγγελάκη και Παρμακλή , ο Πήγασος όμως με δύο βολές του Πάντα και δίποντο του Γιασαφάκη πήραν προβάδισμα με 10 – 6.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με 5 πόντους του Κανέλλου και βολές από Παρμακλή και Λαφκίδη αλλά η ομάδα του Ρόκκα με τον εξαιρετικό Γιασαφάκη(5) να τους οδηγεί παρέμενε μπροστά στο σκορ(15-13). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Fathers βρήκαν 5 πόντους με Βρούτση, Σκληράκη και μία βολή του Δράκου, ενώ στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι με βολές από Λεγάκη, Γιασαφάκη και μεγάλο τρίποντο του Καραντζή στην εκπνοή διαμόρφωσαν το υπέρ τους 22 – 18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν την τιμητική τους. Οι Draft Fathers ξεκίνησαν καλύτερα και βρήκαν λύσεις με 7 πόντους του Διαγγελάκη και βολές από Δράκο και Λαφκίδη ενώ ο Πήγασος με τρία καλάθια από Γιασαφάκη, Λεγάκη και Πάντα έφεραν το ματς στα ίσια 28 – 28.

Πολύ καλό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο έκαναν οι φιλοξενούμενοι και με δίποντο του Λαφκίδη , βολή του Διαγγελάκη και τρίποντο του Βρούτση πήραν προβάδισμα έξι πόντων (28 – 34). Στην συνέχεια όμως ο Πήγασος δυνάμωσε την άμυνα του, έτρεξε σερί 10 – 0 με 5 πόντους του Γιασαφάκη, 3 του Πάντα και δίποντο του Λεγάκη περνώντας μπροστά 38-34. Ο Δράκος με τρίποντο έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να φέρει τούμπα το ματς για τους Fathers, αλλά οι γηπεδούχοι με βολές από Γιασαφάκη και Ρουσσάκη κλείδωσαν το ματς και υπέγραψαν το τελικό 41 – 37.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Γιασαφάκης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρόνης Λαφκίδης με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά ο Πήγασος είχε 13/28 δίποντα, 1/22 τρίποντα, 12/24 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Οι Draft Fathers είχαν 8/33 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 9/14 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Πήγασος(Ρόκκας): Ρουσάκης 1, Καρατζής 3, Πάντας 9(21ρ.), Σταυρόπουλος, Λεγάκης 11 (9ρ.), Γιασαφάκης 17(9ρ.).

Draft Fathers ( Δράκος): Δράκος 6, Παρμακλής 3, Τσαρούχας, Λαφκίδης 4(8ρ.), Σκληράκης 2, Βλαχοθανάσης, Βρούτσης 5 (9ρ.), Διαγγελάκης 12 (3ας.), Κανέλλος 5.

Τι μας άρεσε: Παρότι το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, οι παίκτες των δύο ομάδων κράτησαν πολύ καλό κλίμα.