09/03/2024
AlsoupoLions 8 12 13 14 4 51 -
Los Lampriniers 8 9 13 17 9 56 -

Με καθοριστικό Γκαραγκάνη το ροζ για τους Los!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, βρίσκοντας γρήγορα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Γκαραγκάνης και Παναγιώτης Αντωνόπουλος έδωσαν λύσεις επιθετικά για τους μωβ, ενώ από την άλλη ο Φοίβος Αντωνόπουλος έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή μέρα σκοράροντας 8 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 8-8.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και με τον Αντωνόπουλο να συνεχίζει να εκτελεί από μακριά πήραν διαφορά 5 πόντων στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Για τους φιλοξενούμενους απάντησε γρήγορα ο Σπηλιωτόπουλος με 4 πόντους και κράτησε κοντά την ομάδα του στο ημίχρονο με το σκορ στο 20-17.

Στην επανάληψη οι AlsoupoLions μπήκαν αποφασισμένοι να παίξουν γρήγορο μπάσκετ και με τον Βενιζέλο να βγαίνει μπροστά δίνοντας λύσεις στο επιθετικό κομμάτι με 7 πόντους, μπήκαν και πάλι σε θέση οδηγού. Οι μωβ για ακόμη μια φορά επέστρεψαν στο παιχνίδι χάρις το επιθετικό κρεσέντο του Κονδύλη, με το τέταρτο δεκάλεπτο να αναμένεται συναρπαστικό.

Χέρι - χέρι οι δύο ομάδες στο σκορ στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, χωρίς καμία να καταφέρνει να ξεφύγει. Στην απόλυτη ισορροπία το παιχνίδι λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να σκοράρουν και να οδηγείται στην παράταση.

Φανερά πιο ξεκούραστοι στην παράταση οι φιλοξενούμενοι, διάβασαν εξαιρετικά τις φάσεις στο επιθετικό κομμάτι και με τον Γκαραγκάνη να δείχνει ψύχραιμος στις τελευταίες κρίσιμες βολές, οι Los Lampriniers έφυγαν με σπουδαίο διπλό από τον Κολωνό επικρατώντας με 51-56

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκαραγκάνης με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κυριακόπουλος με 17 ριμπάουντ και 2 μπλόκς.

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αγαπητός, Αντωνόπουλος 34, Βενιζέλος 13, Κυριακόπουλος, Μαγκώνης, Πανταζής, Τσιφτσής 4

Los Lampriniers (Βαμβακάς): Αντωνόπουλος 2, Αντωνόπουλος 14, Βαμβακάς, Βασιλάκης 3, Γκαραγκάνης 23, Θωμόπουλος, Κάτσης, Κονδύλης 10, Σπηλιωτόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το σασπένς της αναμέτρησης!