25/04/2023
Gladiators 15 9 25 11 - 60 -
Iguana Pacers 15 19 16 16 - 65 -

Με καυτό Γεωργίου προβάδισμα τα Iguana!

Το βραδάκι της Τρίτης 25 Απριλίου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο και ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκεια παιχνίδι, οι Iguana Pacers με τον Γιώργο Γεωργίου να κάνει πράγματα και θαύματα με 25 πόντους και 18 ριμπάουντ, επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 60 – 65 απέναντι στους Gladiators του Γιώργου Πρίτσου και πήραν προβάδισμα πρόκρισης για το Final Four της Evolution.

Με την αύρα του coach P,οι Gladiators μπήκαν με φορά στο πρώτο δεκάλεπτο και με οδηγούς στην επίθεση τους Μισιχρόνη – Ψαράκη με 4 πόντους και τρίποντο του Ρούσσου, ξέφυγαν με 11 - 3. Μετά το πεντάλεπτο, τα Ιγκουάνα ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με πρώτα βιολιά τους Γεωργίου με 5 και Ζώτο με τρίποντο, έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(15-15).

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις κυρίως με Πρίτσο(4) και Τσακίρη, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Γεωργίου να είναι τρομακτική κατάσταση με τρία τρίποντα και 13 πόντους συνολικά, έχτισαν διαφορά εννέα πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(24-33).

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν απολαυστικό από σκορ και θέαμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε πάρα πολύ γρήγορο ρυθμό και τους καλύτερους Gladiators να φέρνουν το ματς στα ίσια. Με τον Τσακίρη να παίρνει φωτιά με 12 πόντους, τον Ρούσσο να δίνει τεράστιες βοήθειες με οργάνωση και 6 πόντους και τον Ματθαίου να προσφέρει 4,η ομάδα του Πρίτσου ισοφάρισε 49 – 49.Στο αντίπαλο στρατόπεδο τα Iguana που δεν μπόρεσαν να βρουν αντίδοτο στην άμυνα, είχαν το δίδυμο Γεωργίου με 5 και Μοσχέτα με 4 πόντους αντίστοιχα, να κουβαλούν την επίθεση, μην αφήνοντας το ματς να ξεφύγει.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο και με 5 πόντους του Πρίτσου και 4 από τον Λαδά, ξέφυγαν 58 – 53. Σε εκείνο το σημείο, ήταν η ώρα του Μοσχέτα να βγει μπροστά με 8 συνεχόμενους πόντους και με τον Γεωργίου να είναι ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά με 4, τα Iguana γύρισαν τούμπα το ματς επικρατώντας με 60 – 65.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Γεωργίου 29 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Τσακίρης 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Gladiators είχαν 21 / 39 δίποντα , 5 / 23 τρίποντα, 3 / 5 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Τα Iguana είχαν 15 / 38 διποντα , 8 / 26 τρίποντα, 11 / 18 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Gladiators (Πρίτσος): Αναστασόπουλος, Βαταλίδης, Λαδάς 4, Ματθαίου 4, Μισοχρόνης 8, Νάννος, Ντάγκας, Δ.Πρίτσος 11, Ρούσσος 9, Τσακίρης 18(11ρ.), Ψαράκης 6.

Iguana Pacers(Μπεκρής): Ανδριώτης, Γεωργίου 29(18ρ.), Γιαννόπουλος 6, Ζώτος 8, Μοσχέτας 17(7ρ.), Παλάσκας 2, Παπαζαχαρίου 3.

Τι μας άρεσε: Πολύ ωραίο παιχνίδι, από δύο μπασκετικότατες ομάδες με εξαιρετικούς παίκτες.