11/03/2020
Reload 18 20 23 17 - 78 -
Golden Steak Warriors 11 23 21 18 - 73 -

Με καυτό Ορέστη το ντέρμπι η Reload!

Με τον Κωνσταντίνο Ορέστη να είναι εκπληκτικός και να μιλάει στα σημεία που η μπάλα έκαιγε, η Reload πήρε νίκη ουσίας και ψυχολογίας απέναντι στους ποιοτικότατους Golden Steak Warriors με 78-73, στην αναμέτρηση της Master κατηγορίας που διεξήχθη στο κλειστό του ΣΕΦ.

Καλό ξεκίνημα στον αγώνα για τον Καραγιάννη με τον ψηλό της Reload να εκμεταλλεύεται το καλό περιφερειακό του σουτ και να εκτελεί από το τρίποντο δύο φορές, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-11, με τους Νίκο Μητρόπουλο και Πλακογιαννάκη να προσπαθούν για Warriors.

Ο Χατζηγιάννης με τον Λουφόπουλο εναλλάξ σκόραραν για τρεις και έδωσαν όμορφο ρυθμό στο παιχνίδι στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Κώστα και Νίκο Μητρόπουλο να σκοράρουν και να δίνουν χείρα βοηθείας στον Πλακογιαννάκη, ο οποίος έκανε ότι μπορούσε για να κρατήσει τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-34 υπέρ της Reload, με τους ποιοτικούς Πανταζή και Κοσμίδη να μην έχουν καταφέρει ακόμη να μπουν για τα καλά στην εξίσωση του ματς για τους γηπεδούχους.

Ο Πατρινός μπήκε και έδωσε λύσεις στους Warriors του coach Μπαλατσούρα στο ποστ, με τον Νίκο Λιλή όμως να πυροβολεί δις και να ανταλλάσσει όμορφες και εύστοχες προσπάθειες από το τρίποντο με τον “killer” Χατζηγιάννη των φιλοξενούμενων. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ορέστης, με τον σούτινγκ γκαρντ των γηπεδούχων να βάζει δύο τρίποντα και να βάζει φωτιά στο ήδη εξαιρετικό ρυθμό του παιχνιδιού και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Αντωνόπουλου, να οδηγεί την ομάδα του στο 61-55 του τρίτου δεκαλέπτου.

Αποβολές για Μπουρτζάλα και Κοσμίδη για τις δύο ομάδες, με τον Πατρινό να κάνει ο,τι περνάει από το χέρι του και να μειώνει στο καλάθι στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου για Warriors, με τον παθιασμένο Πλακογιαννάκη να ολοκληρώνει την προσπάθεια για προσπέρασμα λίγο αργότερα (66-67 , 35′). Κάπου εκεί ο Πανταζής έβαλε ένα κρίσιμο καλάθι και στη συνέχεια έδωσε τα ηνία στον Ορέστη, ο οποίος ολοκλήρωσε την εκπληκτική του εμφάνιση με κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά συν δύο βολές που κλείδωσαν το παιχνίδι και τη νίκη για τη Reload του coach Περιβολάρη, με σκορ 78-73.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ορέστης με 27 πόντους, 3 ριμπάουντκαι ένα λάθος. Από πλευράς Golden Steak Warriors ξεχώρισε ο Νίκος Μητρόπουλος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά η Reload είχε 12/29 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 24/35 βολές, 34 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα και 12 λάθη. Συνολικά οι Golden Steak Warriors είχαν 21/49 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 17/27 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Κοσμίδης, Λουφόπουλος 10 (6 ασ), Λιλής 14 (3), Πανταζής 9 (12), Ρούμπας 1, Ορέστης 27 (3), Καραγιάννης 10 (3), Μπουφούνος 7.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Μητρόπουλος Κ. 6, Πλακογιαννάκης 14 (5 ριμπ), Λαμπρόπουλος 2, Μπουρτζάλας 2, Σαράντης, Πατρινός 12 (5 ριμπ), Χατζηγιάννης 14 (3), Μπαλατσούρας, Αντωνόπουλος 10 (6 ριμπ), Μητρόπουλος Ν. 13 (11 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Ο καταιγιστικός ρυθμός του παιχνιδιού από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό!