21/10/2023
Kolosos Dunk n' Donuts 15 10 12 13 - 50 -
Pourangers BC 12 12 19 29 - 72 -

Με κυριαρχία στο ζωγραφιστό οι Pourangers!

Το απόγευμα του Σαββάτου 21 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα ισορροπημένο για 28 λεπτά παιχνίδι, οι Pourangers κυριάρχησαν και στις δύο ρακέτες, ξέφυγαν στο τέλος της τρίτης περιόδου και έφτασαν στην δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα με 50-72 απέναντι στον Koloso.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανοιχτό και πολύ όμορφο, με τις δύο ομάδες να παίζουν σαφέστατα για να ευχαριστηθούν το μπάσκετ, με το αξιοσημείωτο ότι υπήρχε μόλις ένα φάουλ. Οι Pourangers ξεκίνησαν καλύτερα και διατηρούσαν προβάδισμα με το δίδυμο Μανωλίτση με 6 και Μουσκή με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, όμως ο Kolosos με τον Σωτηριάδη να είναι ασταμάτητος με 8 πόντους και τρίποντο του Καλοπήτα λίγο πριν την εκπνοή, πήραν την πρωτοπορία με 15 – 12.

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, εκμεταλλεύτηκαν τον εκνευρισμό και την αστοχία των Pourangers και με τρίποντες βόμβες από Ε.Στάμου, Ταραντίλη και καλάθια από Σωτηριάδη, Λ.Στάμου, ξέφυγαν 25 – 17. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους, έτρεξαν μίνι σερί 0-7 με τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνει 6 πόντους και πλησίασαν σε 25 – 24 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μία σου και μία μου πήγαινε η τρίτη περίοδος μέχρι το όγδοο λεπτό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα. Μανωλίτσης (4) και Κουμπούρος(6) ήταν κυρίαρχοι μέσα στο ζωγραφιστό για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση με τον Καραμπεσύνη(4) να ξεχωρίζει(37-36). Στο τελευταίο δίλεπτο, οι Pourangers έτρεξαν επιμέρους 0 – 7 με Παπαδόπουλο, Μουσκή και Σταματόγιαννη να σκοράρουν, και μπήκαν σε θέση οδηγού (37 – 43).

Σε παράσταση και έναν ρόλο, μετέτρεψαν οι Pourangers το τέταρτο δεκάλεπτο και η τελική διαφορά δε θύμισε σε τίποτα το ντέρμπι που εξελισσόταν για τρία ολόκληρα δεκάλεπτα. Ο Παπαδόπουλος έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι με 14 πόντους, ο Σταματόγιαννης μάζευε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο και Μανωλίτσης - Μουσκής έβαζαν από 4 ποντάκια, βοηθώντας να διαμορφωθεί το τελικό 50 – 72. Στο στρατόπεδο του Kolosou που όταν έχασε την επαφή με το σκορ παράτησε το ματς, Σωτηριάδης και Καραμπεσύνης πέτυχαν από 5 πόντους.

Betsson MVP  αναδείχτηκε ο Γιάννης Μανωλίτσης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ταραντίλης με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Kolosos είχε 17 / 42 δίποντα, 4 / 24 τρίποντα, 4 / 8 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Οι Pourangers είχαν 25 / 59 δίποντα, 6 / 24 τρίποντα, 4 / 10 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Kolosos Dunk N Donuts (Ζαμπούρας): Καλοπήτας 3, Καραμήτσος 2, Καραμπεσύνης 10, Μπάτσικας, Ρούσης 2, Ε.Στάμου 6, Λ.Στάμου 3, Σωτηριάδης 17, Ταραντίλης 7(9ρ.).

Pourangers(Στρατόπουλος): Γεωργιόπουλος 2, Κουμπούρος 6(9ρ.), Μανωλίτσης 14(13ρ.), Μαρκόπουλος 3, Μουσκής 17, Παπαδόπουλος 22, Σταματόγιαννης 10(13ρ.), Στρατόπουλος, Χλωμίσιος 5.