10/02/2024
Slam Ducks 11 6 14 8 - 39 -
The Roots 11 6 15 9 - 41 -

Με κλατς Ζαμπάρα οι Roots!

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό και για τις δύο ομάδες καθώς έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Για τους Ducks εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο έκανε ο Προφήτης με 8 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους το σκοράρισμα ηταν μοιρασμένο, με τον Ανδραβίζο να ξεχώριζει με 4. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου στο 11-11.

Δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις άμυνες να κυριαρχούν και τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες. Το παιχνίδι πήγαινε κυρίως σε σετ επιθέσεις με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν καλάθια με σουτ απο μέση απόσταση. Το τρίποντο του Μαυροζούμη ήταν αυτό που ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με το ημίχρονο να κλείνει στην απόλυτη ισορροπία 17-17.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ανέβασαν τους ρυθμούς και κυκλοφορώντας υποδειγματικά την μπάλα κατάφεραν να βρουν σημαντικά καλάθια που τους έδωσαν μια μικρή διαφορά. Παρέμειναν κοντά σκορ οι Bucks με τα μεγαλα σουτ του Προφήτη με τους γηπεδούχους να μειώνουμε στον πόντο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ. Σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από τον Ζαμπάρα λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος έβαλε μπροστά τους The Roots, με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι. Οι δύο κρίσιμες χαμένες βολές του Μαυροζούμη έκριναν και τον νικητή, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 39-41.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζαμπάρας με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Προφήτης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 13/22 βολές, 7/33 δίποντα και 4/20 τρίποντα, μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 7 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 2/9 βολές, 15/42 δίποντα και 3/21 τρίποντα, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 10 λάθη.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Γιδαράκης 1, Ισαακίδης, Καραλουκάς 5, Λειβαδής 5, Μαυροζούμης 8, Πλούμπης, Προφήτης 13, Τσουμάκος 7, Χάλδας

The Roots (Σοκολάκης): Ανδραβίζος 6, Γουρνέλος 8, Γούλας, Ζαμπάρας 8, Κατσουράνης 6, Λαγωνικάκος 3, Λαγωνικάκος 1, Λουλουργάς 7, Σοκολάκης, Φιλιππής 2

Τι μας άρεσε: Τι φινάλε του αγώνα!