30/12/2019
Leontario BC 7 16 6 19 - 48 -
3ple-G 6 14 14 9 - 43 -

Με κλειδί την άμυνα.

Βράδυ Σαββάτου και στο κλειστό του Πλατώνα οι Leontario επικρατούν δύσκολα απέναντι στους 3ple G , με τελικό σκορ 48-43.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το στανιό. Για τους Leontario, ο Μιλτιάδης Δημητρακόπουλος, με πέντε προσωπικούς του πόντου, πρωτοστατούσε στην επίθεση, ενώ για τους 3ple- G ο Σκούρας κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ, πετυχαίνοντας τους τέσσερις από τους έξι πόντους . Σκορ πρώτης περιόδου 7-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είδαμε μία διαφορετική εικόνα και από τις δύο ομάδες. Οι Leontario με πρωταγωνιστές τους, Πλαγιαννάκο και Δημητρακόπουλο Μιλτιάδη, να σκοράρουν σε κάθε ευκαιρία και  τους Σκούρα, Κωνσταντινούδη, Καπώνη και Αποστολάκη από 3ple-G, να μην αφήνουν το ματς να ξεφύγει, η δεύτερη περίοδος έκλεισε με σκορ 23-20.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με πολύ καλή άμυνα  πέρασαν μπροστά στο σκορ, τρέχοντας ένα επιμέρους 6-14. Οι  Leontario, μόνο με προσωπικές ενέργειες του Πλαγιαννάκου,  δεν μπορούσαν ν’ ακολουθήσουν το επιθετικό κρεσέντο, με το σκορ να κλείνει στο 29-34 υπερ των 3ple-G.

Στην τελευταία περίοδο το γήπεδο έγειρε υπέρ των Leontario. Παίζοντας πιεστική άμυνα και με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, έφεραν τούμπα το σκορ. Από την άλλη οι 3ple G,όντας  αρκετά άστοχοι και χωρίς ρυθμό στην άμυνα, βρέθηκαν να σκοράρουν μόνο 9 πόντους στην τελευταία περίοδο και να γνωρίζουν την ήττα με 48-43.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς με 12/18 βολές, 15/66 δίποντα, 6/30 τρίποντα, πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασσίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και είχαν 10 λάθη και 3 μπλόκ. Από την άλλη μεριά οι 3ple G είχαν 9/17 βολές, 15/57 δίποντα, 4/22 τρίποντα, μάζεψαν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασσίστ, έκλεψαν 3 φορές και είχαν 15 λάθη.

Mvp για τους Leontario ήταν ο Πλαγιαννάκος Παναγιώτης με 4/7 βολές και 6/26 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ και είχε 5 ασσίστ. Αντίστοιχα για 3ple G πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Σκούρας Σπύρος με 5/7 βολές, 4/11 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ και έδωσε 1 ασσίστ.

Leontario BC(Κωνσταντιδέλης): Πλαγιαννάκος 18 (2), Δημητρακόπουλος Μιλ. 19 (1), Κορωνάκης , Δημητρακόπουλος Αντ. 9 (3), Σπυρόπουλος 2, Κωνσταντιδέλης.

3ple G (Γιαννακάκης): Ράλλης 3 , Αποστολάκης 5 (1), Καπώνης 6, Κωνσταντινούδης 3 (1), Σιαράβας 7 , Σκούρας 13, Μπουρνουσούζης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία των Leontario και η μαχητικότητα να γυρίσουν το ματς