03/11/2019
Pressof BC 16 15 10 17 - 58 -
Harlems 10 11 15 27 - 63 -

Με κλοπή το πρώτο ροζ για τους Harlems!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 12 πόντους, 35-23, αν και βρίσκονταν συνέχεια πίσω στο σκορ, οι Harlems πήραν σπουδαίο διπλό με 58-63 επί της Pressof στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο τέταρτο όμιλο της Development League, χάρη στο εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο, όπου έτρεξαν 27-17 επιμέρους σκορ!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του Μπαλάσκα στο ματς, καθώς με δύο τρίποντα του Νομικού, ένα του Τσιλιώνη και βοήθειες των Παραρά, Τσορτού και Παπαθανασίου, προηγήθηκε με 7-0, κλείνοντας εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 16-10. Η τριπλέτα Σταυρόπουλου (5π), Μότσιου (3π) και Κουτρουμπή (2π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η Pressof συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και με 4 πόντους του Τρατολάτη, τρίποντο του Νομικού και δίποντα των Παπαθανασίου, Μακαρίτη και Μαυρομητού, πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 10 πόντων, 31-21. Τους Harlems κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι του Μότσιου, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Καραμπάς, Σκαρμέας και Κάντζιος.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι βυσσινοί έφτασαν για πρώτη φορά την διαφορά στους 12, 35-23, με τον Τσορτό να σκοράρει 4 συνεχόμενους πόντους. Ωστόσο, η ομάδα του Ρουσιώτη αντέδρασε γρήγορα και με δράστες τους Σταυρόπουλο (4π), Μότσιο (3π), Καραμπά (3π) και Κουτρουμπή (3π), έριξε την διαφορά στους 5, 41-36!

Μέχρι 3:00 για τη λήξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 53-48, χάρη σε 8 συνεχόμενους πόντους του Τσορτού και 5 του Παραρά. Ωστόσο, οι Αμερικανοί έτρεξαν 15-5 επιμέρους σκορ στο φινάλε και με πρωταγωνιστές τους Μότσιο (9π), Καραμπά (6π) και Κάντζιο (5π), έκαναν την μεγάλη ανατροπή με 58-63!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 16/43 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι νικητές είχαν  15/27 βολές, 18/46 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Pressof ο Τσορτός με 14 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Mvp των Harlems ο Μότσιος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 5/13 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ πήρε 15 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη.

Pressof (Κρασσάς): Τσιλιώνης 5 (1), Μαυρομητός 4, Παπαθανασίου 4, Τρατολάτης 6, Μπαλάσκας, Τσορτός 14 (2), Νομικός 9 (3),  Κρασσάς 1, Ντεμίρης, Καραντζιάς 2, Μακαρίτης 2, Παραράς 11

Harlems (Ρουσιώτης): Μουρτίογλου, Σκαρμέας 7, Καραμπάς 9, Κάντζιος 7 (1), Κουτρουμπής 6 (1),  Ρουσιώτης, Μότσιος 19 (1), Σταυρόπουλος 12 (1), Κουνδουράκης 3

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο των Harlems!