18/10/2023
Aladalon 11 21 17 10 - 59 -
Thunder 18 15 18 14 - 65 -

Με κολώνα τον Κλήμο η Thunder!

Ωραίο ματς, αμφίρροπο, πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και πάθος! Όλα τα είχε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Aladalon και Thunder, με τους δεύτερους να επικρατούν με σκορ 59-65!

Καταπληκτικό, μοιρασμένο και με έντονη διάθεση για γρήγορο ρυθμό! Έτσι ήταν το ξεκίνημα του αγώνα ανάμεσα στις δύο παρέες, με τη Thunder να βρίσκει λύσεις στα πρόσωπα... παλιοσειρών, καθώς Ζαράνης και Ζαΐμης τα έβαλαν από μακρυά και συνέβαλαν στη διαμόρφωση του 11-18 για πρώτη περίοδο, με τον Σαλτουρίδη σταθερά καλό στο ποστ για Aladalon. Ένα πολύ καλό σερί των γηπεδούχων γύρισε άρδην την εικόνα του αγώνα, με τον Σαλτουρίδη να... χορεύει και να πασάρει εξαιρετικά και τον Μελανοφρύδη να "σιγοντάρει"! Η Thunder δεν απογοηυμτευτηκε όμως και με τον Ζαΐμη σε πρώτο πλάνο κράτησε το προβάδισμα με 32-33 για ημίχρονο.

Ο Κλήμος ο οποίος αποτέλεσε... κολώνα των φιλοξενούμενων στα προηγούμενα παιχνίδια ανέβασε απόδοση και μαζί με τον Γεωργίου κρατούσαν σταθερά μπροστά την παρέα του Ζαράνη, ακόμα και τη στιγμή που ο Μελανοφρύδης εκτέλεσε από την κορυφή και μείωσε αρκετά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 49-51. Φάνηκε πως θα έχουμε φινάλε για μη... καρδιακούς, αλλά η Thunder με την εμπειρία των Τζούρτου, Ζαΐμη και Ζαράνη δεν ήθελε να το διακινδυνεύσει, έπαιξε σοβαρά και έξυπνα και πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 59-65!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κλήμος με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ. Από τους Aladalon ξεχώρισε ο Βασίλης Βαγγέλης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/41 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 9/18 βολές, 33 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/39 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 11/15 βολές, 38 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 13 λάθη.

Aladalon (Μελανοφρύδης): Αθανασάκος 2, Βαγγέλης 20, Κτενίδης 3, Μαρκοπουλιώτης 3, Μελανοφρύδης 14, Σαλτουρίδης 13, Σδούγκας, Σεφέρης 4.

Thunder (Ζαράνης): Αγγελόπουλος 2, Γαρίλλης 7, Γεωργίου 10, Ζαΐμης 10, Ζαράνης 6, Κλήμος 14, Κούρτης 7, Μαλεβίτης 2, Τζούρτος 7, Χόντος.

Τί μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη!