18/09/2020
Sun City Spurs 10 13 18 12 - 53 -
Pistachios 16 13 12 16 - 57 -

Με κόπο και ιδρώτα οι Pistachios!

Πρεμιέρα με το δεξί για τους Pistachios στον 28ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς κέρδισαν δύσκολα τους Sun City Spurs με 53-57 στο κλειστό του Κολωνού.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Pistachios στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Γονιδάκη και 4 του Παπακαλοδούκα, προηγήθηκαν με 10-16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μαγγωνάκης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Σαπουντζής και Ντεντόπουλος.

Με τον Τάλαρο να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση με 5 πόντους, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 18-29, 2:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Sun City Spurs βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν και με προσωπικό show του Μαστροκωστόπουλου με 7 πόντους, μείωσαν στους 6, 23-29!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαγγωνάκης έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές του και με 10 δικούς του πόντους, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 41-41. Πρόβλημα στην άμυνα αντιμετώπιζε σε εκείνο το διάστημα η ομάδα του Πανταζή, με τους Τάλαρο (4π), Κοντογιάννη (3π) και Μποτόζη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 41-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Φιστίκια ήταν πιο ψύχραιμα και με μεγάλα σουτ των Μποτόζη (6π) και Φλίγκου (4π), έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 53-57! Για το συγκρότημα του Πέλεχα στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ντεντόπουλος (4π), Μαστροκωστόπουλος (3π) και Μαγγωνάκης (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/18 βολές, 16/48 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 2 τάπες και 16 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 13/16 βολές, 16/45 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Μαγγωνάκης με 20 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 5/8 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Pistachios ο Τάλαρος με 11 πόντους, έχοντας 5/5 βολές και 3/7 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Sun City Spurs (Πέλεχας – Χριστόπουλος): Γιουλούντας, Μαγγωνάκης 20 (1), Μαστροκωστόπουλος 13 (2), Νίτσικας 4, Κουκούλης 4, Ντεντόπουλος 8, Μπόζας, Σαπουντζής 4

Pistachios (Πανταζής): Παπακαλοδούκας 4, Γονιδάκης 10 (1), Γιαλελής 4, Φλίγκος 6, Τάλαρος 11, Μποτόζης 11 (3), Κοντογιάννης 5, Τσίτουρας 2, Οικονομίδης 4, Παπαγεωργίου

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Sun City Spurs, όπως και η ηρεμία που είχαν στο παιχνίδι τους οι Pistachios!