14/07/2020
Reload 9 14 23 14 - 60 -
ThunderDogs 7 19 15 12 - 53 -

Με κόπο το +7 για τους Reload!

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που τα είχε όλα, οι Reload απέκτησαν μικρό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά της Master League, καθώς επικράτησαν των ThunderDogs στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με 60-53!

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Reload να προηγούνται με 9-7, μετά από 4 πόντους του Φραντζέσκου Κοσμίδη και  βοήθειες των Λιλή.- Πανταζή. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πρισιμιτζάκης, Σεφέρης και Καπαρελιώτης.

Στην δεύτερη περίοδο οι ThunderDogs ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 7 πόντους του Πρισιμιτζάκη και τρίποντα των Καπαρελιώτη, Πίνα και Μπερδεμπέ, ξέφυγαν στους 8, 18-26, 3:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 3, 23-26, με τους Πανταζή (5π), Ορέστη (4π) και Λουφόπουλο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Περιβολάρη ήταν σαφώς ανώτερο, βρέθηκε μέχρι και στο +8, 34-26, και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 46-41, έπειτα από 6 πόντους του Λουφόπουλου, 6 του Φραντζέσκου Κοσμίδη και 5 του Ορέστη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Καπαρελιώτης και Μπερδεμπές με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 46-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, ξέφυγαν μέχρι και στο +9 και τελικά έφτασαν στη νίκη με 60-53, με τους Λουφόπουλο και Ορέστη να φωνάζουν παρών με 6 πόντους έκαστος. Στον αντίποδα, οι ThunderDogs  συμβιβάστηκαν με το -7, διαφορά που δεν είναι μη αναστρέψιμη, με τους Μπερδεμπέ και Σεφέρη να ξεχωρίζουν στα τελευταία λεπτά με 4 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/28 βολές, 21/44 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/15 βολές, 12/50 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των Reload ο Φραντζέσκος Κοσμίδης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές και 5/7 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, υπέπεσε σε 5 λάθη και είχε 2 μπλοκ. Πολυτιμότερος των ThunderDogs ο Πρισιμιτζάκης με 13 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Reload (Περιβολάρης): Κοσμίδης Γ. 2, Λουφόπουλος 15, Κοσμίδης Φ. 14, Λιλής 4, Σούλτης, Πανταζής 7, Ορέστης 16 (1), Μπουφούνος 2,

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Πίνας 3 (1), Σοφούλης, Φιφής 1, Σεφέρης 7, Καπαρελιώτης 15 (3), Παπαγεωργίου 3, Πρισιμιτζάκης 13 (1), Μπερδεμπές 11 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Reload, όπως επίσης και το γεγονός πως οι ThunderDogs απέδειξαν πως δεν υπάρχει αουτσάιντερ στο ζευγάρι!