29/09/2020
ReTirees 16 18 17 18 - 69 -
Griffins 17 21 17 17 - 72 -

Με Κοτσόλη το δεύτερο ροζ για τους Griffins!

Επιστροφή στις νίκες για τους Griffins στην Elite League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής επικράτησαν των ReTirees με 69-72 και τους άφησαν στην τελευταία θέση χωρίς νίκη!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Griffins να προηγούνται με 16-17, χάρη σε 6 πόντους του Κοτσόλη, 5 του Παπαδόπουλου και 4 του Σπυρόπουλου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Τσιλάβης (4π), Στόλης (3π) και Καπέλης (3π).

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Χρόνη είχε τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε μέχρι και στο +7, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 34-38, μετά από 6 πόντους του Βρέλλη, 5 του Σπυρόπουλου, 4 του Κοτσόλη και βοήθειες των Παπαδόπουλου – Κιαχόπουλου. Από κοντά ακολουθούσαν οι ReTirees και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τσιλάβη (6π), Κουτσουρή (5π), Σιφναίο (4π) και Καπέλη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Με δύο τρίποντες βόμβες του Σαρρή, 5 πόντους του Καπέλη και 4 του Σιφναίου, οι Συνταξιούχοι κατάφεραν από το -7, 39-46, να προσπεράσουν με 51-50, 1:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά οι μπλε έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού, με τον Σπυρόπουλο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους και τους Κοτσόλη – Βρέλλη να προσθέτουν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 51-55!

Ματσάρα μέχρι το φινάλε ήταν η αναμέτρηση, με τους Griffins να είναι καλύτεροι στα σημεία και με ηγέτη τον Κοτσόλη με 9 πόντους, 4 πόντους του Σπυρόπουλου και 4 του Βρέλλη, έφτασαν στη νίκη με 69-72. Για τους ReTirees πάλεψαν στα τελευταία λεπτά οι Σιφναίος (8π), Γιαμαίος (5π) και Στόλης (3π), χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 18/46 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/21 βολές, 22/41 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Παπαγιάννης με 4 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα, ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Griffins ο Κοτσόλης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 8/15 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

ReTirees (Σαρρής): Γιαμαίος 7 (1), Σαρρής 6 (2), Παπαγιάννης 4, Στόλης 8 (1), Κουτσουρής 5 (1), Σιφναίος 18, Δεδούσης, Τσιλάβης 10 (2), Καπέλης 11 (2)

Griffins (Χρόνης): Κιαχόπουλος 7 (1), Κοτσόλης 23 (1), Ζαχαρτσένκο, Σπυρόπουλος 18 (2), Ζυγούνας, Παπαδόπουλος 10 (1), Βρέλλης 14 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό!