56
D.Y. 9 21 16 10 - 56 -
Μπυροβολικό 10 14 10 8 - 42 -

Με Κουσάση στην επόμενη φάση!

Ο Αλέξανδρος Κουσάσης οδήγησε, με 24 πόντους, τους D.Y στην τρίτη νίκη τους στον 16ο όμιλο του Basketaki Cup (3-0) και στην πρόκριση στην επόμενη φάση, αφού πλέον είναι οι μόνοι αήττητοι στην κορυφή και η βαθμολογία δεν θα αλλάξει ακόμα και αν χάσουν στην τελευταία αγωνιστική, με το Μπυροβολικό να μην έχει καλά ποσοστά στην επίθεση και να το πληρώνει με την πρώτη του ήττα, μένοντας εκτός συνέχειας από το Κύπελλο (2-1).

Τα ποσοστά γενικά δεν ήταν πολύ καλά από το ξεκίνημα, αλλά οι «Δημόσιοι» έδειξαν ότι θέλουν να παίξουν δυνατά, όπως μας έχουν συνηθίσει και προηγήθηκαν με 7-2 στο πρώτο τρίλεπτο, για να έρθουν απαντήσεις από πλευράς «μπυροβολημένων», με τους Μπέλλο, Χουρσόγλου να κάνουν το 9-10 στο δεκάλεπτο.

Η ποιότητα του παιχνιδιού ανέβηκε στη δεύτερη περίοδο, όπως και τα εύστοχα σουτ, με τους D.Υ να παίρνουν το προβάδισμα από τις προσπάθειες των Δρακάκη, Δημητράκη, Αγαδάκου (17-12 στο 15’) και τα τρίποντα των Μεθενίτη, Κουσάση, Τσούκα μεγάλωσαν τη διαφορά λίγο αργότερα (30-22 στο 18’), με το Μπυροβολικό όμως να ακολουθεί και να σκοράρει με Γαβριήλογλου, Μπέλλο, Ευαγγελίδη, για το 30-24 του ημιχρόνου.

Μπέλλος, Γαβριήλογλου και Χουρσόγλου κρατούσαν τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ για 6 λεπτά στην τρίτη περίοδο (35-32), αλλά εκεί ο Κουσάσης με τους Δρακάκη, Νικολάου και Αγαδάκο «γκάζωσαν», έκαναν ένα επί μέρους 11-2 για τους «Δημοσίους» και το 46-34 τους έδωσε άλλο… αέρα ενόψει της τέταρτης περιόδου.

Εκεί, στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κουσάσης το πήρε πάνω του (άλλους 8 πόντους) και μαζί με τον Τσούκα διατήρησαν μπροστά τους D.Y χωρίς να προβληματιστούν ιδιαίτερα, αφού από την άλλη οι «μπυροβολημένοι» έχαναν τα σουτ που θα τους έβαζαν ξανά στο παιχνίδι και τα καλάθια που άρχισε να βάζει ο Συρανίδης δεν έφτασαν για να γίνει κάποια ανατροπή, με το τελικό 56-42 να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του απόντα Κερασίδη.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξανδρος Κουσάσης με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Στάθης Γαβριήλογλου με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «Δημόσιοι» είχαν 12/35 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 5/13 βολές, 43 ριμπάουντ (3-40), 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «μπυροβολημένους» να τελειώνουν το ματς με 11/36 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 2/10 βολές, 36 ριμπάουντ (7-29), 7 ασίστ, 11 κλεψίματα και 6 λάθη.

D.Y (Τσούκας): Κουσάσης 24 (3), Αγαδάκος 8 (2), Δρακάκης 7, Μεθενίτης 7, Τσούκας 5 (1), Δημητράκης 3, Νικολάου 2, Μαλάκης, Καλογρίδης

Μπυροβολικό (Διονυσόπουλος – Κατσιάδας): Μπέλλος 17 (3), Γαβριήλογλου 9 (2), Χουρσόγλου 7 (1), Συρανίδης 4, Ευαγγελίδης 3, Κολώνιας 2, Λεωνάκης, Κατσιάδας, Γ. Δαμόπουλος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Κάποια διαστήματα που οι D.Y έτρεξαν πολύ και έβγαλαν ωραίες φάσεις, με τη γνωστή ενέργεια που έχουν και την πίεση στο μισό παρκέ.