16/09/2023
LazerWolves 10 13 4 15 - 42 -
Σκόρπιοι BC 6 12 11 14 - 43 -

Με κρύο... αίμα ο Χειράκης!

Πήρε την μπάλα, εκτέλεσε 2 φορές σε σχεδόν μηδενικό χρόνο από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας" και... έκλεψε τη νίκη από τους LazerWolves ο Χειράκης των Σκόρπιων, με το τελικό σκορ να είναι το 42-43, στο πρώτο ματς της σεζόν για τις δύο παρέες!

Το 10-6 που έγραψε ο πίνακας του γηπέδου στη λήξη της πρώτης περιόδου δεν αντικατόπτριζε την εικόνα του αγώνα, με τους LazerWolves να αφήνουν τους Παπαθωμά, Φιλοκώστα και Μοσχάκη να τρέξουν και να εκτελέσουν, παίρνοντας το προβάδισμα, μέχρι ο Δημήτρης Χειράκης ξεκολλήσει τους Σκόρπιους και μειώσει. Οι ομάδες βρήκαν το χερι τους, ο Κοπανάκης μπήκε και με πόντους από το ποστ αλλά και την περιφέρεια κράτησε στο... τιμόνι τους γηπεδούχους με 23-18 για ημίχρονο, με τον Τέγο να αποτελεί το αντίπαλο δέος και να προσπαθεί για Σκόρπιους, με το πρώτο ημίχρονο να μην έχει μεγάλη συγκομιδή πόντων, αλλά να είναι δυναμικό και πολύ ανταγωνιστικό!

Η τρίτη περίοδος είχε την υπογραφή του Δημήτρη Χειράκη! Ο πολύπειρος guard δεν ήθελε να βλέπει άλλο την ομάδα του... κοιμισμένη, πήρε την μπάλα και την έβαλε στο καλάθι και οι Σκόρπιοι πέρασαν μπροστά λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε στο 27-29, με τον αγώνα να έχει ακόμα δέκα "γεμάτα" λεπτά, για να δούμε ποιος θα ξεκινήσει με το δεξί στο πρωτάθλημα! Αυτό έγινε από τους Σκόρπιους τελικά, αφού έπειτα από ένα "χιτσκοκικό" φινάλε, ο Χειράκης με δύο εύστοχες βολές στα 8 δέκατα του δευτερολέπτου έπειτα από φάουλ του Αντωνακόπουλου, έδωσε τη νίκη στην παρέα του, με σκορ 42-43!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χειράκης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 λάθη. Από τους LazerWolves ξεχώρισε ο Φώτης Κοπανάκης με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 8/28 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 8/11 βολές, 36 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/38 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 10/15 βολές, 29 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.