20/01/2020
Transporters 16 13 14 17 - 60 -
Shooting Stars 13 9 15 5 - 42 -

Με ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο,πήραν την νίκη οι Transporters

Σε ένα παιχνίδι, όπου στην μεγαλύτερη του διάρκεια οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, οι Transporters κέρδισαν τους ελλιπής Shooting Stars με 60-42 και παρέμειναν πρώτοι και αήττητοι στον όμιλο τους. Οι Shooting Stars με ρεκόρ 3-6 βρίσκονται πλέον στην έκτη θέση του ομίλου.
Το ξεκίνημα των Transporters μας προϊδέασε για μία εύκολη επικράτηση. Δύο τρίποντα από Κοκόση και Πίπερο έκανε το 6-0 νωρίς. Αλλά οι Shooting Stars ήταν ξεκούραστοι ακόμα και με σερί δέκα πόντων πέρασαν μπροστά. Οι Transporters σοβαρεύτηκαν στην επίθεση και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 16-13. Ο Πίπερος ξεχώρισε με εφτά πόντους για τους γηπεδούχους, Ζαφειράκος και Σταύρου με τέσσερις έκαστος για τους φιλοξενούμενους.
Το δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ όντας πολύ άστοχες. Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα πέντε λεπτά είχαν σημειωθεί μόλις εφτά πόντοι. Στο υπόλοιπο άνοιξε λίγο ο ρυθμός, μπήκαν κάποια καλάθια και το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους Transporters με 29-22. Ο Σιώτας με έξι πόντους και ο Πίπερος με πέντε ξεχώρισαν για τους Transporters, Κοκκινέλης (5) και Μηλιώνης (4) πέτυχαν όλους τους πόντους των Shooting Stars.
Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι Shooting Stars βρήκαν τους χώρους και τις ευκαιρίες από τα λάθη των αντιπάλων και προσπέρασαν στο σκορ 33-35 με 2'23 για το τέλος της περιόδου. Όμως είχαν αρχίσει να μένουν από δυνάμεις, οι Transporters πίεζαν σε όλο το γήπεδο και με 10-2 σερί έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με έξι πόντους, 43-37. Κορώσης με πέντε και Κοκόσης με τρεις καλύτεροι των Transporters, Ζαφειράκος με εφτά και Σταύρου με πέντε καλύτεροι επιθετικά των Shooting Stars.
Στην τέταρτη περίοδο ήρθε το ξέσπασμα των Transporters, οι οποίοι πέτυχαν 17 πόντους και δέχτηκαν μόλις 5. Οι Shooting Stars ήταν εξουθενωμένοι από την υπερπροσπάθεια, καθώς ήρθαν μόνο έξι άτομα, και οι Transporters το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Με σκληρή άμυνα σε όλο το γήπεδο έτρεξαν ένα σερί 14-0, βρέθηκαν στο +17 για να λήξει το ματς 60-42. Πίπερος (4),Κοκόσης (3) και Σιώτας (3) ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ ο Κοκκινέλης πέτυχε όλους τους πόντους των ηττημένων.

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιάννης Σιώτας με 14 πόντους (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/3 βολές), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη  και 6 κλέψιμο και 2 μπλοκ. Για τους ηττημένους ο Γιώργος Κοκκινέλης ξεχώρισε με 14 πόντους (6/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 2/5 βολές), 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη.

Οι Transporters είχαν 16/33 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 7/13 βολές, 37 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 17 κλεψίματα, 2 τάπες και 17 λάθη. Οι Shooting Stars είχαν 12/40 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 9/20 βολές, 37 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 κλεψίματα και 22 λάθη.

Transporters (Κοκόσης): Γκέος Χρ. 3, Σιώτας 14 (1τρ 6κλ), Κοκόσης 9 (3τρ 4κλ), Πίπερος 15 (1), Βρύσης, Κορώσης 7 (1τρ 7ρ), Χούλης 3 (1), Γκέος Θ. 9 (8ρ).
Shooting Stars (Μόρφος): Κοκκινέλης 14 (15ρ), Καντερές, Σταύρου 12 (2τρ 6ρ), Ζαφειράκος 8 (1τρ 3κλ), Μηλιώνης 8 (5ρ), Μόρφος (5ρ).
Τι μας άρεσε: Το επιθετικό ξέσπασμα των Transporters στην τέταρτη περίοδο.