07/07/2020
Pourangers BC 6 9 17 13 - 45 -
Phoenix Bums 16 16 10 20 - 55 -

Με ξέσπασμα στο τέλος οι Phoenix Bums!

Το απόγευμα της Δευτέρας 6, Ιουλίου στο γήπεδο του Μενιδίου, οι Pourangers βρέθηκαν κοντά στο να πάρουν την δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά οι Phoenix Bums τρέχοντας σερί 0– 15 στα τελευταία 3 λεπτά επικράτησαν με 45 – 55.

Οι Pourangers έβαλαν δύο γρήγορα καλάθια στο ξεκίνημα με Π. και Σ. Μπούτζη, αλλά οι Bums με Μοίρα και Αξαμπανόπουλο να πετυχαίνουν από 4 πόντους και βοήθειες από Παπαντωνίου, Λάσπα προηγήθηκαν 4-12. Στην συνέχεια Π. Μπούτζης με βολές από τη μία και Αξαμπανόπουλος , Κοβάτσος με καλάθια από την άλλη διαμόρφωσαν το 6 – 16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και με χαμηλό σκορ .Σ.Μπούτζης(5), Α.Μπούτζης και Γ.Μπούτζης έβαλαν 9 πόντους για τους Pourangers, ενώ Αξαμπανόπουλος με 5 βολές, Μπαλτζόγλου και Κοβάτσος πέτυχαν επίσης 9 για τους Bums με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται 15 – 25.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν το ματς και μείωσαν στον πόντο με τους αδελφούς Μπούτζη να πρωταγωνιστούν, για να έρθει ο Μοίρας με 5 συνεχόμενους πόντους να γράψει το 24 – 30. Νέες λύσεις για τους Pourangers από Π.Μπούτζη,Α.Μπούτζη και Παντελεάκη έφεραν το ματς ισόπαλο , για να απαντήσει ο Καδάς με 5 για το 32-35.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Pourangers με 5 πόντους του Α. Μπούτζη και δίποντο του Γ. Μπούτζη πέρασαν μπροστά , ενώ ο Καδάς ξανά με 4 δικούς του ισοφάρισε 39 – 39. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία συνεχόμενα καλάθια με Σ.Μπούτζη,Ρουμελιώτη και Α.Μπούτζη παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα πέντε πόντων αλλά σε εκείνο το σημείο έσβησαν. Οι Phoenix Bums Έτρεξαν σερί 0 – 15 στα τελευταία 3 λεπτά με πρωταγωνιστές τους Παπαντωνίου(5), Λάσπα(4) και Καδά με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 45-55!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Καδάς με 10 πόντος,4 ριμπάουντ,2 ασίστ και 5 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Μπούτζης με 19 πόντους,8 ριμπάουντ,1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Pourangers είχαν 15-51 δίποντα, 4-13 τρίποντα,3 – 3 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Bums είχαν 17 – 45 δίποντα, 2 – 9 τρίποντα, 15 – 24 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Pourangers (Στρατόπουλος): Α.Μπούτζης 19(8ρ.),Ι.Μπούτζης 4(9ρ.), Π.Μπούτζης 8,Σ.Μπούτζης 9(7ρ.),Ρουμελιώτης 2, Γ.Στρατόπουλος, Γεωργιόπουλος,Παντελεάκης 3(6ρ.)

Phoenix Bums(Κοβάτσος): Καδάς 10(5κλ.),Παπαντωνίου 7(6ρ.),Καραγιάννης 3(8ρ.), Αξαμπανόπουλος 11(8ρ.), Μπαλτζόγλου 3, Μοίρας 9, Αβαρκιώτης 3, Κοβάτσος 3, Λάσπας 6.

Τι μας άρεσε:  Και μόνο που στην ίδια ομάδα αγωνίζεστε ο πατέρας με τους τρεις γιούς του είναι κάτι πρωτοφανές και όμορφο!