28/10/2019
Bench Boys 15 19 11 24 - 69 -
West Bombers 13 10 18 11 - 52 -

Με κυνηγητό ξεκίνησαν οι Bench Boys!

Αν και για 35 λεπτά οι West Bombers τους κυνηγούσαν, οι Bench Boys πήραν τη νίκη τελικά πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι με 69-52, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον τρίτο όμιλο της Master League!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τους Bench Boys να προηγούνται με 15-13, χάρη σε 4 πόντους του Χουρσαλά, 4 του Μισιακού και 3 του Καραγιαννιώτη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Σουλελές (5π), Μπαρδούλης (3π) και Κόντος (3π).

Στην δεύτερη περίοδο οι Παγκίτες ανέβασαν στροφές και με δύο τρίποντα του Κωστόπουλου, αλλά και 5 πόντους του Μελά, έχτισαν διψήφια διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 34-23. Από την περιφέρεια βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο οι West Bombers, με τον Κόντο να βάζει δύο τρίποντα και τον Λογγίτση ένα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “Βομβιστές” επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες τους Λογγίτση (7π), Σουλελέ (5π) και Μπαρδούλη (4π), ροκάνισαν την διαφορά και μείωσαν στους 4, 45-41. Ο Μελάς ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 11 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 45-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Καραγιαννιώτης και Μαρκόπουλος πήραν μπρος και με 11 πόντους του Δημήτρη και 9 του Άγγελου, οδήγησαν τους Bench Boys στη νικηφόρα πρεμιέρα με 69-52. Μέχρι 4:00 για τη λήξη οι West Bombers ήταν κοντά στο σκορ, 56-52, χάρη στους 8 πόντους του Σουλελέ και το τρίποντο του Σταυρόπουλου, ωστόσο στα τελευταία λεπτά κόλλησαν επιθετικά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/8 βολές, 22/44 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 11/32 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Bench Boys ο Καραγιαννιώτης με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/8 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των West Bombers ο Σουλελές με 18 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Bench Boys (Μισιακός): Καραγιαννιώτης 14 (1), Μισιακός 8, Κωστόπουλος 8 (2), Καραλάκης 4,  Μελάς 14 (2), Χουρσαλάς 6, Μαρκόπουλος 11 (1), Μιχαλόπουλος 4

West Bombers (Μπαρδούλης): Ζαχαρίου, Σουλελές 18 (4), Μαρκάτος 1, Μπαρδούλης 7, Λογγίτσης 11 (1), Κόντος 12 (3), Λαγογιάννης, Σταυρόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του αγώνα από τους Bench Boys, αλλά και η μαχητικότητα των West Bombers!