28/10/2023
Circle BC 6 6 17 2 - 31 -
Optimus Priamus 20 14 31 20 - 85 -

Με κυρίαρχο τον Ματσούκα οι Optimus!

Με τον Παναγιώτη Μανιά να παίζει βόλεϊ κάτω από τις δύο ρακέτες  με τα παιδάκια του, οι Optimus Priamus χωρίς να κατεβάσουν το πόδι από το γκάζι, συνέτριψαν 31 – 85 την αποδεκατισμένη Circle και πέτυχαν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι Optimus μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο, επικράτησαν σε όλες τις μονομαχίες σε άμυνα και επίθεση και με τον Μανιά να μην έχει αντίπαλο στο μέγεθος του και τον Σκουτέρη να σκοράρει δύο φορές από τα 6.75, έχτισαν διψήφια διαφορά(6-20). Στην φτωχή συγκομιδή της άστοχης και με πολλές απουσίες Circle , από ένα καλάθι πέτυχαν Καραγκίκας, Παπαχρήστου και Ζυγούρης.

Ο περίπατος συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο για τους Optimus, καθώς με την άμυνα να τσακίζει κόκκαλα και την επίθεση να έχει ρυθμό με κορυφαίο και πάλι τον Μανιά με 7 πόντους, πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 12 – 34. Το σύνολο του Καρκαλέτση αντιμετώπιζε τεράστια προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τον Μπακόπουλο να σκοράρει ένα τρίποντο και τον Καλούδη το μόλις ένα δίποντο της ομάδα του.

Πεντάλεπτο καταιγίδα για τους Optimus στο τρίτο δεκάλεπτο, σκοράροντας 22 πόντους και μόλις ένα καλάθι παθητικό , κάνοντας το σκορ 14 – 56! Μανιάς – Καλτσάκας με 8 και Παπαδάκος με 5 πόντους αντίστοιχα ήταν τα πυροβόλα σε εκείνο το διάστημα. Στην συνέχεια η Circle κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεση και μείωσε με 6 πόντους του Ματσούκα, 4 του Καραγκίκα και τρίποντο του Μπακόπουλου, για να πάρει την σκυτάλη ο Χατούνογλου για τους φιλοξενούμενους με 7 πόντους, διαμορφώνοντας το 29-65!

Η εικόνα της τέταρτης περιόδου, όχι μόνο δεν άλλαξε αλλά ήταν σαν να παίζουν οι Optimus μόνοι τους. Ο Λοΐζος πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους και Καλτσάκας - Μανιάς ακολουθούσαν με 4 έκαστος, βάζοντας την σφραγίδα τους για το τελικό 31 – 85. Η Circle που είχε παρατήσει προ πολλού το ματς, πέτυχε μόλις ένα καλάθι με τον Ζυγούρη.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μανιάς με 26 πόντους, 25 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους διασώθηκε ο Παναγιώτης Ματσούκας με 6 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Η Circle είχε 12/49 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 1/6 βολές, κατέβασε 29 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Οι Optimus είχαν 34/65 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 5/11 βολές, κατέβασαν 64 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Circle(Γεωργίου): Ζυγούρης 5(9ρ.),Καλούδης 4,Καραγκίκας 8, Ματσούκας 6, Μπακόπουλος 6,Χανιωτάκης, Παπαχρήστου 2.

Optimus Priamus(Αντωνουσάκης):  Βασιλειάδης 8, Δελβενακιώτης 2, Καλτσάκας 14, Λοΐζος 6, Μανιάς 26(25ρ.), Παπαδάκος 5,Πιερρουτσάκος , Σκουτέρης 6, Φουντουλάκης 6, Χατούνογλου 12.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα και η συνέπεια που έδειξαν οι νικητές ακόμα κι όταν η διαφορά άνοιγε!