51
45ers - - - - - 51 -
Τα Βουνά - - - - - 60 -

Με Λιόλιους οδηγούς, οι Ι5 στην επόμενη φάση!

Στα πλαίσια του top 16 του Basketaki Cup, οι 45ers αναμετρήθηκαν με τους Ι5. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο με τους Ι5 να δημιούργουν από νωρίς μια μεγάλη διαφορά και να εξασφαλίζουν την νίκη, το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση στην επόμενη φάση. 51-60 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα!

Μια διαφορά 10 πόντων δημιούργησαν οι Ι5 στο 1ο δεκάλεπτο.5 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Διονύσης Λίολιος , ενώ 4 πόντους είχε ο Νίκος Λίολιος που έκλεβε τις μπάλες συνεχώς. 3 πόντους είχε ο Χριστοδούλακος για τους εκτός ρυθμού 45ers. 5-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στους 13 πόντους έφτασε η διαφορά μεταξύ των 2 ομάδων στην 2η περίοδο. Το 1ο του καλάθι στο παιχνίδι πέτυχε ο Γιάννης aka Pistol John Προκοπίου που αμυντικά ήταν απροσπέλαστος. Άπό 5 πόντους πέτυχαν οι Νίκος Λιόλιος και Παπανικολάου, ενώ  1 τρίποντο έβαλε ο Τσιρώνης. Στην αντίπερα όχθη, 3 σερί καλάθια έβαλε ο Προβίδας με τον Γραμματικόπουλο να ακολουθεί με 5 πόντους. 17-20 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Το ματς ουσιαστικά καθάρισαν οι Ι5 στο 3ο δεκάλεπτο, με την διαφορά να φτάνει στους 18 πόντους. Μόνο ο Μαυρογιάννης ήταν θετικός σε αυτά τα 10 λεπτά για τους 45ers, πετυχαίνοντας 2 καλάθια. 4 πόντους είχε ο Παπανικολάου και 1 τρίποντο έβαλε ο Νίκος Λιόλιος.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στην 4η και τελευταία περίοδο ήταν να μειώσουν την διαφορά στους 9 πόντους. 51-60 ήταν το τελικό σκορ του παιχνιδιού. 6 πόντους είχε για τους Ι5 ο Παπανικολάου. Εκτός θεσμού έμειναν οι 45ers που ανέβηκαν επιθετικά στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά δεν ήταν αρκετό σε καμία περίπτωση.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Λιόλιος με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ (1-1), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 λάθη. Για τους 45ers ξεχώρισε ο Γιάννης Χριστοδουλάκος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 1 ασίστ, 6 κλεψίματα και 4 λάθη σε 30 αγωνιστικά λεπτά.8

Σαν σύνολο, οι 45ers είχαν 22/68 δίποντα (32,2%), 1/13 τρίποντα (7,7%),56 ριμπάουντ (23-33), 9 ασίστ, 13 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 21 λάθη.Οι Ι5 είχαν 17/36 δίποντα (47,2%), 6/27 τρίποντα (22,2%), 8/13 βολές (61,5%), 35 ριμπάουντ (8-27), 18 ασίστ, 17 κλεψίματα, 7 κοψίματα και 20 λάθη.

45ers(Κόκκινος): Βασιλόπουλος (9 ριμπ), Χριστοδουλάκος 12 (6 κλεψίματα), Γκοτσόπουλος 5, Κουζούδης, Δράκου 4 (7 ριμπ), Σπανός, Κρίβας 2, Κόκκινος 4, Γραμματικόπουλος 4, Προβίδας 12, Μαυρογιάννης 8.

Ι5(Αρτέμης): Τσιρώνης 9, Λιόλιος Ν. 16 (10 ασίστ, 8 κλεψίματα), Μαραθιάς, Προκοπίου 2, Αναστασόπουλος 1, Παπανιοκολάου 21 (9 ριμπ), Αγγιούς, 12 (7 ριμπ), Λιόλιος Δ. 12

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Διονύσης Λιόλιος που πέτυχε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 κοψίματα!

Τι μας άρεσε: Η κλάση του Νικόλα Λιόλιου και η lock-down άμυνα του Προκοπίου!