20/09/2021
Antilalos BC 16 15 14 24 - 69 -
Basket Maniacs 20 16 9 16 - 61 -

Με Λιθουανική αύρα ο Antilalos!

Το απογευματάκι της Κυριακής 19, Σεπτεμβρίου στο Athens Sports Hall , ο Aντίλαλος έκαμψε δύσκολα την αντίσταση των Basket Maniacs με 69 – 61 σε ένα παιχνίδι που έπεφταν κυριολεκτικά κορμιά στον αγωνιστικό χώρο.
Τρομερός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο! Ο Αντίλαλος πήρε αρχικά το προβάδισμα με βάση αναφοράς τον Λιθουανό γίγαντα Μερκεβίτσιους με 4 πόντους και τον Παππά με 5, ενώ για τους Μάνιακς ο Νέγκριν ξεχώριζε με 7(14-10). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι μπλόκαραν στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με τον Καλαμιώτη να βάζει 5 και τον Κανή να προσθέτει ένα τρίποντο, να προσπεράσουν 16-20.
Το δευτερο δεκάλεπτο κυλούσε με τις δύο ομάδες να τρέχουν ασταμάτητα το γηπεδο.Οι Basket Maniacs κρατούσαν μικρό προβάδισμα με Νέγκριν(8), Καλαμιώτη(4) και Κουτσόπουλο(4) να οδηγούν στην επίθεση και ο Antilalos έβρισκε λύσεις με τον Μερκεβίτσιους(6) και τέσσερις ακόμα παίχτες (31-36).
Στο τρίτο δεκάλεπτο έπεφταν κορμιά μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και αύξησαν την διαφορά τους με 4 του Νέγκριν και βοήθειες από Στενάκη, Καλαμιώτη και Στασινόπουλο. Η συνέχεια ανήκε στον Αντίλαλο.Ισορρόπησε το παιχνίδι και με τους Παππά(5), Μερκεβίτσιους , Γκιολέ και Σουλτάτο να σκοράρουν , ισοφάρισε 45-45.
Εκρηκτικό το ξεκίνημα του Αντίλαλου στο τεταρτο δεκάλεπτο.Έτρεξε σερί 10-0 με τον Σουλτάτο να βάζει 6 και τον Λιθουανό 4(55-45). Οι Basket Maniacs δεν το έβαζα ν κάτω και πάλευαν συνεχώς με Νεγκρίν(7), Καλαμιώτη(5) και Μπενή, αλλά οι γηπεδούχοι έβγαζαν πολύ ενέργεια στο παρκέ. Με πλουραρισμό στην επίθεση(Γκιόσης, Ρούσκας, Παππάς, Ζαμπέτας, Δοξαστάκης και Δήμου ) που έβαλαν από ένα λιθαράκι , πήραν το ροζ επικρατώντας με 69-61.
Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βίκτωρας Μερκεβίτσιους με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.
Ο Αντίλαλος είχε 21 / 50 δίποντα, 6 / 24 τρίποντα, 21 / 34 βολές, κατέβασε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.
Oi Maniacs είχαν 16 / 29 δίποντα, 7 / 30 τρίποντα, 22/32 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.
Antilalos(Ζαμπέτας): Γκιόσης 4, Ρούσκας 6 (6ρ.), Ζαμπέτας 7 (7ρ.), Σουλτάτος 11, Παππάς 9 (3κλ.), Δήμου 3, Μπαμπλέκος 2, Γκιολές 4(10ρ.), Ραλλάτος 1, Δοξαστάκης 1,Μερκεβίτσιους 21(7ρ.)
Basket Maniacs(Δημητριάδης): Νεγκρίν 24, Κανής 4, Καλαμιώτης 20(6ρ.), Στασινόπουλος 1, Μπενής 5(6ρ.), Σασσάς,Στενάκης 4, Κουτσόπουλος 3, Λουκάς 7 ριμπάουντ.
Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων !