25/02/2024
Ιπ-πότες 20 22 6 17 - 65 -
Pink Paper 12 17 20 13 - 62 -

Με λυτρωτή Γκουντόπουλο οι Ιπ-πότες!

Πολύ δυνατά στο παιχνίδι μπήκαν οι Ιπ-πότες, με τους Καγκαράκη και Σιαπάνη να δείχνουν ότι βρίσκονται σε καλή μέρα και να δίνουν προβάδισμα στην ομάδα τους. Για τους φιλοξενούμενους ο Μποτσάκος ξεκίνησε καλά το παιχνίδι βρίσκοντας σκορ κυρίως με διεισδύσεις, κρατώντας κοντά την ομάδα του στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Εξαιρετικοί Ιπ-πότες και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Καγκαράκη να βρίσκεται στη ζώνη του Λυκόφωτος και να παίζει ρολόι έξω από τη γραμμή των 6.75. Η ομάδα του Γκουντόπουλου έστειλε τη διαφορά μέχρι και στους 20 πόντους με τους ροζ να αιφνιδιάζονται πλήρως από την τρομερή ευστοχία των γηπεδούχων. Η Pink Paper έριξε κάπως τη διαφορά με τον Μποτσάκο να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκεται στο 42-29.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι πιέζοντας σε όλο το γήπεδο. Η πίεση απέφερε καρπούς, με τους ροζ να κλέβουν πολλές μπάλες και να βρίσκουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Τρομερή ανατροπή για την ομάδα του Μποτσάκου, πριν καν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο, πέρασαν μπροστά με 48-49.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με την Pink Paper, καθώς είχαν επιστρέψει με τρομερή ανατροπή και φαινόταν πως θα τελείωναν τη δουλειά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι Ιπ-πότες δεν είχαν παραδώσει τα όπλα τους και με τον εκπληκτικό Ντούκα να βάζει δύο μεγάλα σουτ από μακριά οι γηπεδούχοι παρέμειναν κοντά σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα. Ανεπανάληπτο φινάλε στο παιχνίδι, με τον λυτρωτή Γκουντόπουλο να αναλαμβάνει την τελευταία επίθεση και σκοράρει απίθανο τρίποντο από τη γωνία δίνοντας την πολυπόθητη νίκη στους Ιπ-πότες με 65-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο "τριπλός" Σιαπάνης με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μποτσάκος με 26 πόντους και 3 ασίστ.

Ιπ-πότες (Γκουντόπουλος): Ανυφαντής 1, Γκουντόπουλος 14, Καγκαράκης 20, Νικολόπουλος, Ντούκα 16, Σιαπάνης 14

Pink Paper (Αδαμάκης): Αδαμάκης 4, Αζάρ 4, Ανδρουτσόπουλος, Ζησόπουλος, Καμπόσος 12, Καρπούζης 8, Κωλέτης, Μποτσάκος 26, Ορφανίδης 8

Τι μας άρεσε: Η τριποντιά του Γκουντόπουλου!