04/03/2023
Frigo Driver 11 13 24 20 - 68 -
ESDDA Graduates 10 18 18 21 - 67 -

Με λυτρωτή Μιχαλακάκο οι Frigo Driver !

Το βράδυ του Σαββάτου στο Basketaki Arena Frigo Driver και ESDDA Graduates μας προσέφεραν μια μοναδική παράσταση στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της D-2 League. Σε ένα δραματικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές σε προβάδισμα και μομέντουμ (ακόμη και στο τελευταίο λεπτό) οι Frigo Driver ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε, χάρη στο καλάθι του Γιώργου Μιχαλακάκου στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να αναζητούν τα πατήματά τους στα πρώτα λεπτά. Οι Frigo βρήκαν λύσεις από τους Νταλάπα (4π.), Μιχαλακάκο (4π.) και Νικόλτσο (3π.), ενώ οι Graduates απάντησαν με Λουκαϊδη (4π.), Γκάμαρη (2π.), Χριστοφόρου (2π.) και Ζαχαριάδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Μπάμπη Τσίτσιρα μπήκε σε θέση οδηγού, ούσα πιο αποτελεσματική. Ο Ναρλής (10π.) ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Παπανικολόπουλο (4π.), Ζαχαριάδη (2π.), Γκάμαρη (2π.) και Λουκαϊδη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Μιχαλακάκος (5π.), Παπαδάκης (4π.), Νικόλτσος 92π.) και Κόκκαλης (2π.) τράβηξαν κουπί για τους Frigo που έκλεισαν το ημίχρονο στο -4. Σκορ ημιχρόνου, 24-28.

Μετά την ανάπαυλα οι μετέπειτα νικητές παρουσιάστηκαν καταιγιστικοί. Σκοράροντας σε ένα 10λεπτο όσους πόντους σκόραραν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, οι Frigo ανέτρεψαν γρήγορα τα εις βάρος τους δεδομένα με τους Μιχαλακάκο (8π.), Γκίκα (5π.), Νικόλτσο (5π.) και Νταλάπα (4π.) να κάνουν τη διαφορά. Οι ESDDA Graduates, από την άλλη, είδαν και πάλι τον Ναρλή (9π.) να βλέπει βαρέλι το αντίπαλο καλάθι, ενώ πολύτιμες βοήθειες προσέφεραν και οι Γκάμαρης (4π.), Παπανικολόπουλος (3π.), Ζαχαριάδης (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-46.

Ασύλληπτο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για το ροζ φύλλο. Η παραγωγικότητα παρέμεινε υψηλή εκατέρωθεν και το σασπένς άφθονο. Έπειτα από συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα η μπίλια έκατσε τελικά στην πλευρά των γηπεδούχων, με τον Μιχαλακάκο να υπογράφει τη νίκη της ομάδας του λίγο πριν εκπνοή του χρόνου.

Στο τέλος του αγώνα, οι Frigo Driver είχαν 26/51 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 10/19 βολές. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη.

Στον αντίποδα, οι ESDDA Graduates είχαν 19/43 δίποντα, 9/20 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 22 πόντους και double-double, έχοντας 8/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ναρλής με 24 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 6/8 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Frigo Driver (Παπαδάκης): Γκίκα 5 (1), Καπετανάκης, Κόκκαλης 2, Κορμάνος, Μιχαλακάκος 22 (1), Νικόλτσος 16, Νταλάπας 10, Παπαδάκης 13.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Γκάμαρης 6, Ζαχαριάδης 13, Λουκαϊδης 12 (2), Ναρλής 24 (6), Παπανικολόπουλος 7, Τσίτσιρας 3 (1), Χριστοφόρου 2.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε.