23/09/2020
Golden Steak Warriors 9 15 17 24 - 65 -
Escapers 7 10 13 9 - 39 -

Με μαέστρο τον Νικολάου και εκτελεστή τον Χατζηγιάννη οι Golden Steak Warriors!

Με τον Ιάσoνα Νικολάου να οργανώνει φοβερά το παιχνίδι της ομάδας του και τον Αλέξανδρο Χατζηγιάννη να εκτελεί κατά ριπάς, οι Golden Steak Warriors έχοντας μερικά πολύ καλά διαστήματα στο παιχνίδι τους, επικράτησαν (65-39) των Escapers. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήλεγξαν στη μεγαλύτερη διάρκεια τον ρυθμό, ενώ ακόμη κι όταν πιέστηκαν από τον αντίπαλο, αντέδρασαν εξαιρετικά, φτάνοντας δίκαια στη δεύτερη νίκη τους στο Basketaki Cup.

Πολύ καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Escapers. Με σημείο αναφοράς την εξαιρετική τους άμυνα κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να κρατήσουν τον αντίπαλο στο μηδέν για περίπου 7 λεπτά. Προηγήθηκαν με 7-2, όμως στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου γκρέμισαν ότι είχαν δημιουργήσει. Με την είσοδο του Νικολάου οι Golden Steak Warriors απέκτησαν ενέργεια και λύσεις στην επίθεση. Πίεσαν ασφυκτικά στην άμυνα, οδηγώντας τον αντίπαλο σε λάθη και σε πολύ μικρό διάστημα έτρεξαν σερί 7-0 που τους έφερε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (9-7).

Οι Golden Steak Warriors είχαν βρει τη… συνταγή και συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο. Με πολύ πίεση στην άμυνα, συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στον αντίπαλο, ενώ επιθετικά ήταν πιο αποτελεσματικοί. Έτσι, παρέμειναν σε θέση οδηγού και σταδιακά δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας (18-11). Την ίδια στιγμή οι Escapers είχαν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, αλλά και αργές επιστροφές στην άμυνα, στοιχεία που δεν τους επέτρεψαν να “ροκανίσουν” τη διαφορά. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε στο -7 (24-17).

Οι Escapers ανακάτεψαν την… τράπουλα στο δεύτερο ημίχρονο και τους… βγήκε. Επανέφεραν την άμυνα τους σε καλά επίπεδα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με Σιώπκα – Αναστασίου και με επιμέρους σκορ 10-3 μείωσαν τη διαφορά στο τρίποντο (30-27). Η αντίδραση των Golden Steak Warriors δεν άργησε να έρθει. Με τον Νικολάου να οργανώνει εξαιρετικά το παιχνίδι της ομάδας τους και τους Μπουρτζάλα, Χατζηγιάννη και Πλακογιαννάκη να εκτελούν, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους 11-3 και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (41-30).

Οι Golden Steak Warriors είχαν βάλει τις βάσεις για τη νίκη, όμως δεν επαναπαύτηκαν, όπως έκαναν στην τρίτη περίοδο. Συνέχισαν με το πόδι στο… γκάζι και είδαν τη διαφορά να εκτοξεύεται (46-30). Από την άλλη πλευρά, οι Escapers δεν έδειξαν διάθεση να παρατήσουν το ματς, όμως δεν είχαν τις λύσεις για να κοντράρουν τον αντίπαλο. Έτσι, τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς να αλλάξει κάτι, με τους Golden Steak Warriors να διπλασιάζουν τις νίκες τους στο Basketaki Cup.

Συνολικά οι Golden Steak Warriors είχαν 27/62 εντός πεδιάς, 5/15 τρίποντα και 6/14 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 41 ριμπάουντ (14-27), μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Από την άλλη, οι Escapers είχαν 15/42 εντός πεδιάς, 2/10 τρίποντα και 7/14 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 24 ριμπάουντ (3-21), μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Golden Steak Warriors: Λαμπρόπουλος 1, Μητρόπουλος 7 (16ρ.), Μπουρτζάλας 6, Νικολάου 17 (6α.), Πατρινός 9, Πλακογιαννάκης 7, Σαράντης, Χατζηγιάννης 18.

Escapers (Κεφαλά): Αναστασίου 5, Γαρίνης 3, Γκρέμος 5, Καρόζας, Μπομπότης 7, Σιώπκας 17, Τάγκας, Φράγκος 2.

Τι μας άρεσε: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ιάσωνα Νικολάου, οργάνωσε “μαεστρικά” το παιχνίδι της ομάδας του, ενώ ήταν και αυτός που άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα στην πρώτη περίοδο. “Πολυβόλο” ο Χατζηγιάννης πίσω από τα 6.75μ.