29/11/2019
Saint Pauli 8 9 8 9 - 34 -
Sun City Spurs 8 12 19 15 - 54 -

Με μαγικό δεύτερο ημίχρονο οι Spurs!

Οι Sun City Spurs παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν μια σημαντική νίκη με 54-34 κόντρα στην Saint Pauli.

Από την πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Το παιχνίδι ήταν νευρικό με τις ομάδες να είναι άστοχες. Το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε στο 8-8. Για την ομάδα του Πέλεχα, 5 πόντους έβαλε ο Μπόζας, ενώ για τους τυπικά γηπεδούχους από 2 πόντους έβαλαν οι Τσαμποδήμος, Καραμπάς και Βουλιώτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ωστόσο, οι Spurs, με το δίδυμο Γιουλουντά-Μπόζα να βάζει 10 πόντους, έτρεξαν ένα επιμέρους 12-9 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 20-17. Για την Saint Pauli, 6 πόντους έβαλε ο Γαργαλάκος, που ήταν εξαιρετικός μέσα στις δύο ρακέτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Sun City Spurs έσφιξαν την άμυνα τους και με τους Μπόζα, Μαστροκωστόπουλο και Χαραλαμπόπουλο να οργιάζουν επιθετικά έτρεξαν ένα νέο επιμέρους 19-8 σερί και ανέβασαν την διαφορά τους στους 14, 39-25. Για τους γηπεδούχους, 5 πόντους έβαλε ο Τσαμποδήμος, ενώ 4 πρόσθεσε ο Γαργαλάκος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Sun City Spurs, με το τέλειο κοουτσάρισμα του Γιάννη του Πέλεχα συνέχισαν να είναι επιβλητικοί παίρνοντας μια εύκολη νίκη με 54-34. Χαραλαμπόπουλος από τη μία με 4 πόντους και Μπασούνας από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Μπόζας με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γαργαλάκος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά η Saint Pauli είχε 11/54 εντός πεδιάς, 3/16 τρίποντα και 9/22 ελεύθερες βολές. Πήρε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 14 φορές τη μπάλα, έκανε 19 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 23/71 εντός πεδιάς, 3/17 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα, έκαναν 20 λάθη και 1 τάπα.

Saint Pauli (Τσαμποδήμος): Φουντούκας 1, Τσαμποδήμος 6, Μπόζιος, Μπασούνας 3, Γαργαλάκος 13, Καραμπάς 4, Βουλιώτης 4, Κοντός 3, Τσιχριτζής, Λιάγκος.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 8, Μπόζας 17, Ρήγος, Δεδεδήμος, Νίτσικας 4, Ντεντόπουλος 3, Χαραλαμπόπουλος 11, Πεδιαδίτης, Σαπουντζής 4, Μαστροκωστόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!