25/03/2023
Χάνειball 20 7 11 10 - 48 -
Golden Boys 15 23 21 17 - 76 -

Με μαγικό Ποντικό, το 25-0 των Golden Boys!

Με τον Γιάννη Ποντικό να πραγματοποιεί μαγική εμφάνιση με triple double(13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ), οι Golden Boys συνέχισαν την αήττητη πορεία τους και με την άνετη νίκη τους 48 – 76 απέναντι στην Χάνειball , έφτασαν στο εντυπωσιακό 25 – 0!

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν εντυπωσιακό από σκορ και θέαμα, με την Χάνειball ασταμάτητη στην επίθεση να προηγείται με 20 – 15. Ο Καραμπάς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους σε άμυνα και επίθεση με 12 ολόκληρους πόντους, ενώ για τους Golden Boys ξεχώρισε ο Βασίλης Χαχάμης με 8 πόντους, με τον Νικολιδάκη να σκοράρει από την περιφέρεια.

Οι Golden Βoys ήταν εντυπωσιακοί στην δεύτερη περίοδο, επέβαλαν απόλυτα τον γρήγορο ρυθμό τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27 – 38. Ο Β.Χαχάμης ήταν και πάλι ο ηγέτης στην επίθεση των φιλοξενούμενων με 8 πόντους, με τον Δαπόλα κυρίαρχο μέσα στο ζωγραφιστό και το δίδυμο Ποντικού και Μπυνιχάκη να βάζουν από 4 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Χάνειball δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα και στην φτωχή επιθετική συγκομιδή της , ξεχώρισε ο Κ.Κ. Χριστόπουλος με 5 πόντους.

Γιάννης κερνούσε – Χρήστος έπινε, ήταν η εικόνα των Golden Boys στην τρίτη περίοδο, με Ποντικό και Ιορδανίδη(11) να συνθέτουν ένα καταπληκτικό δίδυμο που έστειλε την διαφορά στο + 21. Η Χάνειball που δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε αυτούς τους ρυθμούς, είχε μπροστάρη τον Κ.Κ Χριστόπουλο με 8 πόντους, με Καραμπά και Μπελεφάντη να προσθέτουν από ένα καλαθάκι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι προπορευόμενοι δεν είχαν σκοπό να βγάλουν το πόδι από το γκάζι, και με τον Ποντικό με 7 πόντους να φτάνει στο triple double, τον Μπυνιχάκη να ακολουθεί με 5 και τον Σταματάκη με τρίποντο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, έφτασαν στο τελικό 48 – 76. Για την Χάνειball που είχε αποδεχτεί την μοίρα της, ο Κ.Κ. Χριστόπουλος έβαλε 6 πόντους και τον ακολούθησε ο Καραμπάς με 5.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βασίλης Χαχάμης με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καραμπάς με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Χάνειball είχε 16/52 τρίποντα, 3/20 τρίποντα, 7/16 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ , έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Οι Golden Boys είχαν 21/49 δίποντα , 8/29 τρίποντα, 10/18 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Χάνειball(Χριστόπουλος): Δαμουλάκης 4(9ρ.), Καραμπάς 18(12ρ.), Κότσιφας, Μπελεφάντης 2, Κ.Κ. Χριστόπουλος 20, Κ.Σ. Χριστόπουλος 4, Δ. Χριστόπουλος (9 ρ.).

Golden Boys(Α.Χαχάμης ): Δαπόλας 2(7ρ.), Ιορδανίδης 13, Λαλιώτης 1(8ρ.), Νικολιδάκης 8, Ποντικός 13(12ρ.-10 ασίστ), Σταματάκης 6, Α.Χαχάμης 1(7ρ.), Β. Χαχάμης 21(8ρ.), Μπυνιχάκης 11.

Τι μας άρεσε: Γιάννης Ποντικός σε μοναδική παράσταση, με απίστευτο κέφι.