25/09/2022
Draft Fathers 12 13 24 17 - 66 -
Terroristas 16 7 4 9 - 36 -

Με μαγικό τρίτο δεκάλεπτο Draft Fathers !

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena οι Draft Fathers υποδέχθηκαν τους Terroristas για την πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της φετινής Development League. Η ομάδα του Μάνου Σκληράκη παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο, πραγματοποίησε μαγικό τρίτο δεκάλεπτο και δίχως να ζοριστεί επικράτησε με το εμφατικό 66-36, ξεκινώντας με καλούς οιωνούς τη σεζόν. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ξεκίνημα του ματς με τους Terroristas να παρουσιάζονται ιδιαίτερα αποτελεσματικοί και με βροχή τριπόντων να μπαίνουν σε θέση οδηγού. Μπουγάς (9π. με 2 τρ.), Τάτσης (3π.), Μητρόπουλος (3π.) και Τσιαούσης (2π.) σκόραραν με συνέπεια για τους Τρομακράτες, ενώ την ίδια ώρα οι Draft Fathers έβρισκαν σταθερό στήριγμα στον Ιωακείμ (8π. με 1 τρ.) που μπήκε καυτός στο παρκέ. Σκορ δεκαλέπτου, 12-16.

Αλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Draft να ανατρέπουν την εις βάρος του κατάσταση, χάρη στους Πεπονή (6π.), Παρμακλή (3π.), Βλαχοθανάση (2π.) και Κανέλλο (2π.). Οι Terroristas κόλλησαν επιθετικά, μετρώντας μόλις 7 πόντους μέχρι το ημίχρονο και μοιραία απώλεσαν το προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 25-23.

Το χρονικό διάστημα όπου κρίθηκαν όλα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Draft εμφανίστηκαν σεληνιασμένοι μετά την ανάπαυλα, έτρεξαν ένα τρομακτικό επιμέρους 24-4 και καθάρισαν το ματς. Φοβερή ήταν μάλιστα η πολυφωνία των μετέπειτα νικητών που βρήκαν στήριγμα στους Πεπονή (8π. με 1 τρ.), Σκληράκη (6π. με 2 τρ.), Βλαχοθανάση (4π.), Μαστορόπουλο (3π.) και Κανέλλο (3π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Τρομακράτες, με τους Νίκα (2π.) και Γάτσο (2π.) να σκοράρουν τους λιγοστούς πόντους των φιλοξενούμενων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου 49-27.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το φινάλε της αναμέτρησης. Οι Draft Fathers διεύρυναν σημαντικά τη διαφορά, χάρη στους Ιωακείμ (7π. με 1 τρ.), Μαστορόπουλο (5π.), Μπόλτα (3π.) και Σκληράκη (2π.) και έβαλαν στις αποσκευές τους το πρώτο ροζ φύλλο. Από πλευράς Terroristas οι Μπουγάς (7π. με 1 τρ.) και Κονοφάος (2π.) σκόραραν για την τιμή των όπλων.

Στο τέλος του αγώνα, οι Draft Fathers είχαν 17/47 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Terroristas είχαν 8/41 δίποντα, 5/26 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Πεπονής με 16 πόντους, έχοντας 5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μπουγάς με 16 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Draft Fathers (Σκληράκης) : Βλαχοθανάσης 6 (12ρ.), Ιωακείμ 16 (2), Κανέλλος 5 (8ρ., 1 τρ.), Κουνενιδάκης (6ρ.), Μαστορόπουλος 8 (1), Μπόλτας 3 (1), Παρμακλής 3, Πεπονής 16 (1), Σκληράκης 9 (8 ασί., 1 τρ.).

Terroristas (Κονοφάος) : Γάτσος 3 (1), Καρδάσης 2, Κονοφάος 3 (5ρ.), Λίτινας, Μητρόπουλος 2, Μπουγάς 16 (3), Νίκας 4, Παπαπαναγιώτου, Τάτσης 4, Τσιαούσης 2 (9ρ.), Χρανιώτης.

Τι μας άρεσε : Η συνέπεια των νικητών στο σκοράρισμα