15/11/2021
Lobsters BC 7 23 5 10 - 45 -
Vatos Krokos 17 7 25 18 - 67 -

Με μαγικό τρίτο δεκάλεπτο οι Vatos Krokos!

Μετά από ένα υπέροχο παιχνίδι από άποψη θεάματος και… διάθεσης για μπάσκετ, οι Vatos Krokos επικράτησαν των Lobsters με 45-67 και έφυγαν με τους δύο βαθμούς στο… σακούλι, απέναντι σε μια καλή και επικίνδυνη για… ζημιές ομάδα.
Οι παίκτες του coach Χατζηνικήτα έδωσαν εξαρχής όμορφο ρυθμό στην αναμέτρηση, με τους Χριστόπουλο,Μπιστούνα να εκτελούν από τα 6.75 στις αρχές της και ο Βιτζηλαίος με το πληθωρικό του παιχνίδι, έκανε νωρίς το 3-12.  Κοντάκος και Λιαράκος με ατομικές ενέργειες κράτησαν τους Lobsters, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-17.
Παίξτε με ψυχή … φώναζε ο Ράχμαν από τον πάγκο και αυτό έκαναν οι Lobsters, με τον Φελλά (2) να δίνει ρυθμό και τον Κοντάκο να ακολουθεί, για τη μείωση του σκορ στο 15-19. Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται περαιτέρω το κακό διάστημα των Vatos, περνώντας ακόμα και μπροστά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-24.
Δεν είχαν διάθεση να αφήσουν το παιχνίδι να ξεφύγει οι Vatos και με ένα σερί 2-22 με πρωταγωνιστές τους Χριστόπουλο (2) και Λάζο ξαναβρέθηκαν στη θέση του… οδηγού, με τους Lobsters να παθαίνουν… black out! Η περίοδος έκλεισε στο 35-49, με τους γηπεδούχους αρκετά προβληματισμένους, να ψάχνουν τρόπους να επανέλθουν στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Υπήρξαν διαστήματα που οι Vatos έπειτα από καλές άμυνες, έτρεξαν και έπαιξαν πολύ όμορφο και μυαλωμένο μπάσκετ, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με σκορ 45-67, παίρνοντας το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Βιντζηλαίος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αλέξης Τρέντσιος με 6 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 9/33 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 9/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι ειχαν 16/42 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 8/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα και 5 λάθη.