23/09/2023
All Blacks 12 9 - 8 10 39 -
Ραμολιμέντα 7 13 - 10 16 46 -

Με μεγάλο τρίποντο Καραγιαννίδη τα Ραμολιμέντα !

Το μεσημέρι του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου τα Ραμολιμέντα λύγισαν στις λεπτομέρειες τους All Blacks, επικρατώντας με 39-46 για το πρωτάθλημα της Development 2 League. Kαθοριστικό ήταν το τρίποντο του νεοαποκτηθέντα Σταύρου Καραγιαννίδη, ο οποίος χάρισε στην ομάδα του τη δεύτερη φετινή της νίκη. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα σχετικά αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο οι All Blacks ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας στήριγμα επιθετικά στους Μπούρο (5π.), Χερβατίδη (4π.) και Σπυρόπουλο (3π.). Σε πιο ρηχά κινήθηκαν τα Ραμολιμέντα, παρά την προσπάθεια των Παρλαβάντζα (3π.), Ράλλη (2π.) και Καραχρήστου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-7.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι μετέπειτα νικητές εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση, έχοντας μεγαλύτερη πολυφωνία και περισσότερη συγκέντρωση στο αμυντικό σκέλος. Στην αντίπερα όχθη, ο Σαμαρτζής (6π.) άρχισε να βρίσκει ρυθμό πίσω από τα 6,75μ, όμως δεν είχε άξιους συμπαραστάτες σε αυτό το διάστημα. Σκορ ημιχρόνου, 21-20.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με το επιμέρους σκορ να γράφει 8-10. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, όμως ήταν πλέον φανερό ότι οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να κουράζονται. Ο γεμάτος πάγκος των Ραμολιμέντων έδωσε ενέργεια στην ομάδα και το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκινούσε με καλούς οιωνούς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι All Blacks πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη, με το δίδυμο Σαμαρτζής (7π.) - Τσαλουκίδης (3π.) να βγαίνει μπροστά. Τα Ραμολιμέντα, ωστόσο, αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμα και με κρίσιμο τρίποντο του Σταύρου Καραγιαννίδη (4π.), αλλά και πολύτιμες βοήθειες από τους Παρλαβάντζα (5π.), Τσαφαντάκη (3π.) και Ασημάκη (3π.) έφτασαν στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι All Blacks είχαν 6/34 δίποντα, 7/20 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 8 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Ραμολιμέντα είχαν 11/39 δίποντα, 4/27 τρίποντα και 12/15 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεράσιμος Καραγιαννίδης με 10 πόντους, έχοντας ¾ δίποντα, 0/7 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σαμαρτζής με 13 πόντους και double-double, έχοντας 0/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη και 4 μπλοκ.

All Blacks (Σαμαρτζής): Μπούρος 5 (1), Σαμαρτζής 13 (3), Σπυρόπουλος 6 (2), Τσαλουκίδης 5, Τσαμαλής 2, Χερβατίδης 8 (1).

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Αλεξίου, Ασημάκης 3 (1), Καραγιαννίδης Στ. 4 (1), Καραγιαννίδης Γ. 10, Καραχρήστος 4, Μπονώρης, Παρλαβάντζας 10, Ράλλης 6, Τσαφαντάκης 7 (2), Τσούτης 2, Χασιώτης.

Τι μας άρεσε: Το δραματικό φινάλε του αγώνα.