30/01/2020
Athens Crips 9 6 8 26 - 49 -
Elapuse BC 19 11 14 6 - 50 -

Με Μιγιόνη και… υπογλώσσια!

Η Elapuse ήταν άνετη για 29 λεπτά, με τον Βίκτωρα Μιγιόνη να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και να κρατάει την ομάδα του στο +25, όμως στα τελευταία 11’ οι Athens Crips πήραν «φωτιά», ισοφάρισαν μισό λεπτό πριν το φινάλε (επί μέρους 30-6!) και τελικά το ματς κρίθηκε με βολή του «Vic» 1’’ πριν τη λήξη, δίνοντας έτσι μόλις τη δεύτερη νίκη στους «γκρι» στον πρώτο όμιλο της Master League (2-8, με τους Κριπς πλέον στο 4-6)!

Με μια μικρή εξαίρεση στο πρώτο τρίλεπτο λοιπόν, όπου οι ελλιπείς Crips πήραν προβάδισμα 5 πόντων με Μαρακάκη και τρίποντο του «Argy» (7-2), η «ελαπούσαι» είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 9-19, με τον Κουτσούκο να μην έχει αντίπαλο στις ρακέτες και τον Μιγιόνη να βάζει τρία τρίποντα, παίρνοντας και τη βοήθεια του Σαρρή.

Τα χαμηλά ποσοστά της δεύτερης περιόδου δεν δυσκόλεψαν τους «γκρι» από το να μεγαλώσουν την απόστασή τους με τον Μπουγιούκα να μπαίνει στη λίστα των σκόρερ (11-27 στο 14’), ενώ οι «άσπροι» πέτυχαν δύο δίποντα με Γιάννη Σαλπέα, Οικονόμου και δύο βολές με τον Μαρακάκη, έχοντας «ανενεργό» στον πάγκο τον Βαγγέλη Λάντζα, που είναι τραυματίας.

Η ταχύτητα του Μιγιόνη και η συμβολή των Κουτσούκου, Μπουγιούκα, Γιαννόπουλου έφτασαν σχετικά εύκολα τη διαφορά στους 25 πόντους για την ομάδα του Αναγνώστου στο τρίτο δεκάλεπτο (19-44 στο 29’), σε ένα διάστημα που οι Κριπς φάνηκαν… ξενερωμένοι από την αστοχία τους και μόνο στο τέλος της περιόδου πήραν μικρή «ανάσα» με καλάθια από Μαρακάκη, Πέτρο Σαλπέα, που μείωσαν στο 23-44.

Η κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαφορετική, με τους «γκρι» να είναι σίγουροι για το αποτέλεσμα και τη «συμμορία» να τα παίζει όλα για όλα για την επιστροφή της, αρχίζοντας με δίποντα από Γιάννη Σαλπέα, συνεχίζοντας με τρίποντα από Μαρακάκη, Πέτρο Σαλπέα και φτάνοντας με πείσμα στην ισοφάριση από δύο τρίποντα του «Argy» και ένα follow του Μαρκαντώνη (49-49 στα 26’)!

Η τελευταία επίθεση λοιπόν ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έδωσαν την μπάλα στον Μιγιόνη και αυτός, αφού «έφαγε» χρόνο, κέρδισε φάουλ 1’’ πριν την εκνοή και με μία εύστοχη βολή έκανε το 49-50 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, γιατί οι γηπεδούχοι αστόχησαν στο buzzer και έμειναν με τη… γλύκα του come back.

MVP της αναμέτρησης, παρότι ο Μιγιόνης πέτυχε 24 πόντους, ήταν ο Χρήστος Κουτσούκος με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Κριπς ξεχώρισε ο Γιάννης Σαλπέας με 6 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 12/40 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 7/15 βολές, 43 ριμπάουντ (19-24), 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη, με τους «γκρι» να τελειώνουν το ματς με 16/40 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 6/19 βολές, 38 ριμπάουντ (14-24), 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 12 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος – Λάντζας): Μαρακάκης 21, «Argy» 11, Π. Σαλπέας 7, Γ. Σαλπέας 6, Οικονόμου 2, Μαρκαντώνης 2, Παπαδόπουλος

Elapuse BC (Αναγνώστου): Μιγιόνης 24, Κουτσούκος 14, Σαρρής 7, Μπουγιούκας 4, Γιαννόπουλος 1, Ψιλιανός, Αναγνώστου

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η απόδοση του Μιγιόνη που είναι πολύ κοντά στο 100% των δυνατοτήτων του, αλλά και το εκπληκτικό come back των Κριπς, που πείσμωσαν… άσχημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν ένα «τσακ» από την απόλυτη ανατροπή!