17/02/2022
Cosa Nostra 17 13 13 10 - 53 -
Χάνειball 12 13 16 8 - 49 -

Με Μπάμπαρο η νίκη της Cosa Nostra!

Το βραδάκι της Τετάρτης 16 Φεβρουαρίου στο Μπασκετάκι Αρένα, η Cosa Nostra με τον Μπάμπη Χατζησυμεωνίδη να είναι κομβικός στο τελευταίο τρίλεπτο, πήρε μία πολύτιμη νίκη απέναντι στην μαχητική, αλλά με απουσίες Χάνειball με 53 – 49.

Η Cosa Nostra μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού και είχε προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου 17-12. Ο καυτός Γονιδάκης έδινε τον ρυθμό με τρία τρίποντα και ο Κάκιος εκμεταλλευόταν τον αιφνιδιασμό με 6 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για την Χάνειball, ο Κ.Κ.Χριστόπουλος με 8 πόντους ξεχώριζε και δεν άφηνε την διαφορά να μεγαλώνει.

Ισορροπημένο και ισόπαλο (13 – 13) ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την διαφορά να μένει στους πέντε για την Cosa Nostra. Ο Κάκιος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της επίθεσης των γηπεδούχων με 9 πόντους και ένα τρίποντο έβαλε ο Τραγής, ενώ τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων, έδιναν Κ.Κ.Χριστόπουλος με 5 και Κ.Σ.Χριστόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα για το 30-25.

Στην τρίτη περίοδο ,η Χανειball προσπαθούσε να φέρει το ματς στα μέτρα της με τον Κ.Κ. Χριστόπουλο να είναι εξαιρετικός με 10 πόντους και τους Κ.Σ.Χριστόπουλο και Μπελεφάντη να βάζουν από 3 πόντους, αλλά η Cosa Nostra με τον Κάκιο να ξεχωρίζει ξανά με 4 πόντους , τον Γονιδάκη να σκοράρει από μακριά και τους Μπρούστα, Τραγή και Χατζησυμεωνίδη να βάζουν από ένα καλάθι, διατηρούσε προβάδισμα 43 – 41.

Με τρίποντο του Τραγή για τους γηπεδούχους, ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, για να έρθουν Κότσυφας, Κ.Κ.Χριστόπουλος και Γούβης, να βάλουν για πρώτη φορά μπροστά την Χάνειball με 46 – 47. Σε εκείνο το σημείο μίλησε ο γίγαντας Μπάμπης Χατζησυμεωνίδης, που με 5 συνεχόμενους πόντους, ξαναέβαλε μπροστά την Cosa Nostra με 51 – 47. Ο Κ.Σ. Χριστόπουλος με δίποντο έδωσε ξανά ελπίδες στην φιλοξενούμενη ομάδα , αλλά ο Μπρούστας ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, υπέγραψε το τελικό 53 – 49.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Κάκιος με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κ.Κ. Χριστόπουλος 25 πόντους.

Η Cosa Nostra είχε 13/32 δίποντα, 7 / 28 τρίποντα, 6/ 7 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη. Η Χάνειball είχε 15 / 46 δίποντα, 5 / 16 τρίποντα, 4 / 9 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Γονιδάκης 12, Κάκιος 19(13ρ.), Κουτσουριδάκης, Μπρούστας 7, Τζαχρίστας, Τραγής 8, Χατζησυμεωνίδης 7(11ρ.).

Χάνειball(Δ.Χριστόπουλος): Γούβης 6(12ρ.), Δαμουλάκης (10ρ.), Κότσυφας 4, Μπελεφάντης 3(9ρ.), Κ.Κ.Χριστόπουλος 25, Κ.Σ.Χριστόπουλος 11.

Τι μας άρεσε: Οι δυο ομάδες προσέφεραν ένα όμορφο και αμφίρροπο παιχνίδι.