28/01/2023
Fast Break 13 24 8 10 - 55 -
Optimus Priamus 4 19 6 14 - 43 -

Με μπόμπερ Μπουλαξή οι Fast Break!

Το απόγευμα του Σαββάτου 28 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena , οι Fast Break με τον Δημήτρη Μπουλαξή να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι και εξαιρετικό passing game σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έφτασαν εύκολα στην επικράτηση με 55 – 43 απέναντι στους Οptimus Priamus, φτάνοντας στις εννιά νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι Break ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και πυροβολώντας από την περιφέρεια με Τσάφο, Τζώρτζη και Ντέκα, ξέφυγαν 13 – 4. Για τους Οptimus, διασώθηκε ο Φλώρος, βάζοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν εντυπωσιακό σε ρυθμό και σκοράρισμα, με τον Δημήτρη Μπουλαξή με τέσσερα τρίποντα και 15 πόντους συνολικά να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του, για το 37 – 23 των Fast Break , στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Οptimus που τα έβαζαν μπροστά αλλά τα έτρωγαν πίσω, είχαν τον Καλτσάκα κορυφαίο με 8 πόντους, τον Φλώρο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 7 και τον Σκουτέρη να σκοράρει από την περιφέρεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες επικεντρώθηκαν στην άμυνα, ήταν ιδιαίτερα άστοχες στην επίθεση, με τους Break να έχουν απόσταση ασφαλείας με διαφορά 16 πόντων. Ο Αρβανιτέλης κουβαλούσε την επίθεση με 4 πόντους, με Τσάφο και Ηλιάδη να προσθέτουν από ένα καλάθι, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των Priamus , από δύο πόντους πέτυχαν Φουντουλάκης, Δελβενακιώτης και Φλώρος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, αλλά ήταν ήδη αργά. Καλτσάκας με 6 και Φλώρος – Δελβενακιώτης με 4 πόντους αντίστοιχα, οδηγούσαν την ομάδα τους στο σκοράρισμα, αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Τζώρτζη, καλάθια από Αρβανιτέλλη, Μπουλαξή και απίθανο buzzer beater πίσω από το κέντρο του Ντέκα, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 55 – 43.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μπουλαξής με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Καλτσάκας με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Break είχαν 8/25 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 9/18 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Optimus είχαν 18/57 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 1/16 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 4 λάθη.

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτέλης 12, Ηλιάδης 2(8ρ.-7 ασίστ), Μπουλαξής 17(7ρ.),Ντέκας 6, Τζιτζικαλάκης, Τζώρτζης 13(10ρ.), Τσάφος 5.

Optimus Priamus (Καλτσάκας): Δελβενακιώτης 6(10ρ.), Καλτσάκας 16(9ρ.), Ορφανουδάκης ,Ρουκούνης , Σκουτέρης 3, Φουντουλάκης 1, Φλώρος 17.

Τι μας άρεσε: Το passing game των νικητών, η ευστοχία του Μπουλαξή και το κερασάκι στην τούρτα πίσω από το κέντρο του Ντέκα!