27/09/2022
Cosa Nostra 11 19 13 14 - 57 -
Τεμπελχανάδες 16 9 7 12 - 44 -

Με μπροστάρη τον Κάκιο!

Την πρώτη της νίκη στην Development League πανηγύρισε η Cosa Nostra, η οποία επικράτησε με 57-44 κόντρα στους Τεμπελχανάδες στον Κολωνό.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι Τεμπελχανάδες έκλεισαν καλύτερα το δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 16-11, με τους Μακαρίτη και Τομαρά να ηγούνται στην επίθεση. Για την Cosa, 5 έβαλε ο Ρες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Cosa Nostra βρήκε λύσεις από τους ηγέτες της. Μπρούστας και Κάκιος είχαν μαζί 21 πόντους και η ομάδα του Γονιδάκη με ένα επιμέρους 19-9 σερί πήγε στα αποδυτήρια με 5 πόντους διαφορά, 30-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ταχύτητα του Νίκου Κάκιου και η ενέργεια που έβγαζε στο παρκέ έκανε την διαφορά. Ο έμπειρος γκαρντ/φόργουορντ, με μεγάλες ενέργειες σε άμυνα και επίθεση έδωσε λύσεις και η Cosa Nostra πήρε διψήφια διαφορά, 43-32 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Γονιδάκη, διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε. Ο Νίκος ο Κάκιος ήταν σε ημιάγρια κατάσταση και η Cosa Nostra ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Οι Τεμπελχανάδες, "πλήρωσαν" τον τραυματισμό του Θοδωρή Μακαρίτη, αφού έχασαν σκορ για μεγάλο χρονικό διάστημα στο ματς.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε το "ζιζάνιο" Νίκος Κάκιος με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάσος Κωνσταντίνου με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/45 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 9/15 βολές. Πήραν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Τεμπελχανάδες είχαν 14/41 δίποντα, 4/27 τρίποντα και 4/13 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 3 τάπες.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας, Μπρούστας 10, Χατζησυμεωνίδης 2, Καμπουράκης 1, Γονιδάκης 7, Τραγής 5, Ρες 7, Ζυγομαλάς 2, Κάκιος 23.

Τεμπελχανάδες (Λεπίτκας): Λεπίτκας, Κατάκης, Καραγεώργος 3, Σάμωνας 10, Μακαρίτης 12, Δημαράς 9, Κωνσταντίνου 8, Ανδρικόπουλος 2, Κώστας.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Μακαρίτη!