03/12/2021
Παντοφlakers 17 12 7 9 - 45 -
Πήγασος 8 6 7 6 - 27 -

Με τον Σκούρα μπροστάρη οι Παντοφlakers!

Στο κλειστό της All Star Arena για το πρωτάθλημα της Development 1 , οι Παντοφlakers πέτυχαν τη τρίτη  νίκη  στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν του Πήγασου  με 45-27 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Σπύρο Σκόυρα , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 15  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχα το προβάδισμα στο σκορ , 3-2 και 7-6  , οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και προσπέρασαν με έναν πόντο διαφορά ,7-8  , με τους Παντοφlakers να πραγματοποιούν ένα εντυπωσιακό σερί 10-0  και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο συν εννέα  , 17-8 Πρώτο σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Πατσίκας με 5 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη οι Νίκας , Πάντας , Λεγάκης και Συριδάκης είχαν από 2. .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει , καθώς οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια διαφορά πόντων , 22-10 , ενώ με ένα επιμέρους 7-2 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα δεκαπέντε πόντων , 29-14  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο  Καρπεράκης με 4 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Ρόκας είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δεκαεφτά πόντων  με 33-16 , ενώ μια στροφή πριν το τέλος της αναμέτρησης βρέθηκαν να προηγούνται με 36-21 . Ο Σκούρας σε αυτό το διάστημα είχε 4 πόντους , ενώ ακριβώς τους ιδίους είχε ο Συριδάκης από τον Πήγασο .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας  βρήκε τον Σκούρα και τη παρέα του να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα Development 1 με  45-27 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρο Σκούρα  με 15 πόντους , 9 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Αθανάσιος Πάντας είχε 6 πόντους , 10 ριμπάουντ , 2 ασίστ , 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα .

Οι Παντοφlakers  είχαν  14/37 δίποντα , 4/22 τρίποντα , 5/8 βολές , 44 ριμπάουντ , 5 ασίστ ,  6 κλεψίματα  και 9 λάθη , ενώ ο Πήγασος  είχε 13/37 δίποντα , 0/18 τρίποντα , 1/7 βολές , 30 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 9 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 9 λάθη .

Παντοφlakers(Ζαχαρόγιαννης): Ζαχαρόγιαννης 6 , Πυρνοκόκης 7  , Καρυπίδης    , Καρπεράκης 4  , Πατσίκας 8 , Λέκκας  , Σιαράβας , Σκούρας 15 , Καρκάνης 5  .

Πήγασος(Ρόκας) : Φασιρλής 2 , Πάντας 6 , Λεγάκης 5  , Συριδάκης 4 , Ρόκας 4 , Νίκας 6 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Παναγιώτη Σκούρα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !