12/01/2023
Iguana Pacers 21 19 18 27 - 85 -
Peristeri Trelleborg 11 18 7 11 - 47 -

Με νέα βροχή τριπόντων οι Iguana Pacers!

Βράδυ Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι Iguana Pacers παρουσιάστηκαν ισοπεδωτικοί απέναντι στην Peristeri Trelleborg, επικρατώντας με το εμφατικό 85-47 και φτάνοντας τις 9 νίκες στον τέταρτο όμιλο της Evolution League. Νέα τρίποντη βροχή από τα Iguana που είχαν διψήφιο αριθμό (12/30) εύστοχων σουτ από την περιφέρεια για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι. Στο 8-3 υποχώρησε η ομάδα του Νίκου Τσίντζα που δεν κατάφερε να καλύψει τη μεγάλη απουσία του Γιάννη Τύρου. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τα Iguana που, με πρωταγωνιστές τους Παπαζαχαρίου (9π.), Γεωργίου (8π.) και Μοσχέτα (4π.) έχτισαν γρήγορα γρήγορα διψήφια διαφορά. Η Trelleborg αντιμετώπισε προβλήματα στην περιφερειακή της άμυνα, αλλά παρέμεινε σε λογική απόσταση, χάρη στα καλάθια των Παύλου (5π.), Μονιού (4π.) και Βαγενά (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 19-18 και τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται βελτιωμένοι, κυρίως χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Δρακόπουλου (12π.). Στην αντίπερα όχθη, τα Iguana συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, βρίσκοντας στήριγμα στους Μοσχέτα (7π.), Βαλάση (6π.), Γεωργίου (3π.) και Μπεκρή (2π.) και διατηρώντας το διψήφιο προβάδισμα στο δρόμο για τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 40-29.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Μπεκρή έτρεξε ένα σερί 18-7, απλοποιώντας ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη και αναγκάζοντας σε αρκετά λάθη την Trelleborg. Ο Μοσχέτας (9π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε αυτό το διάστημα, ενώ πολύτιμες βοήθειες προσέφεραν και οι Μπεκρής (4π.), Γεωργίου (3π.) και Γιαννόπουλος (2π.) Σε ρηχά νερά κινήθηκε η φιλοξενούμενη ομάδα που διένυσε το λιγότερο παραγωγικό διάστημά της στο ματς, παρά την προσπάθεια των Δρακόπουλου (3π.), Μονιού (2π.) και Παύλου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 58-36.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο με τα Iguana να συνεχίζουν με το γκάζι πατημένο. Γεωργίου (9π.), Παπαζαχαρίου (8π.), Μπεκρής (5π.) και Μοσχέτας (2π.) διεύρυναν με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου την τιμή στη διαφορά, φτάνοντας τους 85 πόντους. Η Trelleborg δεν κατάφερε να ακολουθήσει στον ίδιο ρυθμό και επικεντρώνεται πλέον στο προσεχές ματς απέναντι στους New York Fix. Τα Iguana, από την άλλη, θα αναμετρηθούν με τον Mpaloniako.

Στο τέλος του αγώνα, οι Iguana Pacers είχαν 14/36 δίποντα, 12/30 τρίποντα και 21/27 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Peristeri Trelleborg είχε 11/44 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γεωργίου με 25 πόντους και double-double, έχοντας 4/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 11/14 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Δρακόπουλος με 19 πόντους και double-double, έχοντας 1/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Iguana Pacers (Μπεκρής) : Βαλάσης 6, Γεωργίου 25 (2), Γιαννόπουλος 2, Ζαντιώτης, Μοσχέτας 22 (4), Μπεκρής 11 (1), Παλάσκας 1, Παπαζαχαρίου 18 (5).

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας) : Βαγενάς 4, Δαλέζος Στ. 4, Δαλέζος Δ. 2, Δρακόπουλος 19 (3), Μονιός 6, Παύλου 7 (1), Τάτσης, Τσίντζας 5 (1), Σταυρόπουλος.

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία των Pacers.