12/06/2022
Brooklyn Bets by Amerikanos24 26 18 12 14 - 70 -
Peristeri Phantoms 6 15 13 8 - 42 -

Με νέες εμφανίσεις και μπασκετάρα οι Brooklyn Bets!

Την μοναξιά της κορυφής του έκτου ομίλου της Summer D2-League συνεχίζουν να απολαμβάνουν οι Brooklyn Bets, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Peristeri Phantoms με 70-42 στο Basketaki Arena!

Με τον Αγγελόπουλο να μπαίνει σεληνιασμένος στο ξεκίνημα της συνάντησης σκοράροντας 11 πόντους, τον Σάλλαρη να προσθέτει 5, τον Ρούσσο 4 και τον Λυμπερόπουλο να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια, οι Brooklyn Bets έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 26-6. Λίγα πράγματα για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Παντελεάκη, Φλάκα και Βασταρδή να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τους Αγγελόπουλο, Σιαπάνη και Ρούσσο να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, η ομάδα του Παναγιώτου πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 44-21. Δεν μπόρεσαν οι Peristeri Phantoms να αντιδράσουν σε εκείνο το σημείο, παρά τα δύο τρίποντα του Αναστασόπουλου και τους 4 πόντους του Παντελεάκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του λόγω των αρκετών φάουλ, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα την απόσταση ασφαλείας, 56-34, με τους Λυμπερόπουλο και Αγγελόπουλο να ξεχωρίζουν επιθετικά. Ο Φλάκας με 7 πόντους και ο Αναστασόπουλος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Peristeri Phantoms στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 56-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Μενίδι και έτσι οι Brooklyn Bets έφτασαν εύκολα στη νίκη με 70-42, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Λυμπερόπουλου, Μουχίμογλου, Σιαπάνη, Μπαμπάτσικου, Ρούσσου και Αγγελόπουλου. Για τους Περιστεριώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αναστασόπουλος, Φλάκας και Βασταρδής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/23 βολές, 24/60 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/14 βολές, 12/41 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Betsson mvp των Brooklyn Bets ο Αγγελόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 3/3 βολές και 8/13 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Peristeri Phantoms ο Φλάκας με 15 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 7/17 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 19, Αγρέβης 3, Λυμπερόπουλος 10 (1), Μουχίμογλου 8, Μπαμπάτσικος 4, Ρούσσος 12, Σάλλαρης 7 (1), Σιαπάνης 7

Peristeri Phantoms (Κότσιρας): Αλεξόπουλος 3, Αναστασόπουλος 13 (4), Κότσιρας 2, Βασταρδής 3, Παντελεάκης 6, Φιλιππής, Φλάκας 15

Τι μας άρεσε: Το τρομερό ξεκίνημα των Brooklyn Bets!