19/05/2022
Πασοκlahoma City Thunder 14 15 8 15 - 52 -
La Bola De Papel 8 11 15 23 - 57 -

Με νέο αέρα η La Bola De Papel!

Αν και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 13 πόντους στο πρώτο μέρος, η La Bola De Papel κατάφερε να κερδίσει με την ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder με 52-57 στο κλειστό του Περιστερίου και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον τέταρτο όμιλο της Summer Master League!

Καλύτερη εμφανίστηκε η ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Κεφαλόπουλου, 5 του Καπέτση και τρίποντο του Γνάτη, προηγήθηκε με 14-8. Ο Κουτρόπουλος με 3 πόντους και οι Μιχάλης Τσουκάλης – Καραϊσκάκης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Γνάτη και τρίποντο του Μπακογιάννη οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 27-14, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων , 29-19. Την La Bola De Papel κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Καραθανάσης και Καραϊσκάκης με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μαρινάκη έσφιξε την άμυνά της και με 4 πόντους του Καραθανάση και τρίποντο του Σαρρή, πλησίασε στους 3, 37-34. Τους γαλάζιους διατήρησε σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα ο Καπέτσης, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 37-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η La Bola De Papel έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Καραθανάση (8π) και Μιχάλη Τσουκάλη (6π), έφτασε δίκαια στη νίκη με 52-57. Για την ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για το ροζ φύλλο οι Μπακογιάννης και Καπέτσης με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/7 βολές, 18/48 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 19/48 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος της ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder ο Καπέτσης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 9/16 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp της La Bola de Papel ο Καραθανάσης με 20 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 7/14 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος.

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Μπακογιάννης): Κοτσαμπασάκης, Αράπας, Γνάτης 13 (3), Καπέτσης 19, Μπακογιάννης 10 (2), Κεφαλόπουλος 10, Παπανικολάου, Διαμαντόπουλος

La Bola de Papel (Μαρινάκης): Τσουκάλης Μ. 8 (2), Κουτρόπουλος 5, Καραϊσκάκης 11, Βιδάλης 2, Παπαζαχαρίου 2, Σαρρής 3 (1), Μαρινάκης 2, Φλώρος 3, Τσουκάλης Π. 1, Καραθανάσης 20

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο των γηπεδούχων, όσο και η εικόνα των νικητών στο δεύτερο μέρος!