11/11/2019
Weak Us Beaches 7 11 4 16 - 38 -
Reptors 12 15 15 15 - 57 -

Με νίκες συνεχίζουν οι Rapetors!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Πλάτωνα, οι Weak Us Beaches υποδέχτηκαν τους Rapetors. Σε ένα ακόμη παιχνίδι του πρώτου ομίλου της Development 2 League, oι φιλοξενούμενοι έδειξαν συγκέντρωση από το πρώτο λεπτό και με κορυφαίους τους Δόβα(14π.) και Παπαγεωργίου Αλέξανδρο(10π.) επικράτησαν επί της παρέας των Γαλάνη(7π.) και Μανάκου(9π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 39-57, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξαν οι Rapetors με εννιά σερί πόντους από Κορρέ(4π.), Δόβα(4π.) και μία βολή του Παπαγεωργίου Αλέξανδρου. Η απάντηση ήρθε δυόμιση λεπτά πριν την λήξη της περιόδου με δύο εύστοχες βολές του Μανάκου. Στα τελευταία δευτερόλεπτα Τσιλαλής και Νερατζής με τρίποντο, μείωσαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 7-12.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας γράφοντας 15 συνολικούς πόντους, ενώ πρωταγωνίστησαν οι Δόβας(4π.) και Καίσαρης(4π.) βάζοντας την ομάδα τους στο +9. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι έγραψαν 11 πόντους στο σύνολο, ενώ στην επίθεση ξεχώρισαν Γαλάνης(4π.) και Μανάκος(4π.). Σκορ πρώτου ημιχρόνου 18-27.

Την διαφορά τους συνέχισαν να χτίζουν οι Rapetors και στην τρίτη περίοδο με τους γηπεδούχους να σημειώνουν μόλις έξι πόντους εκ των οποίων τέσσερις του Τσιλαλή και δύο του Μανάκου. Οι φιλοξενούμενοι με τους Καίσαρη(2π.), Παπαγεωργίου Αλέξανδρο(4π.), Κοτζακουλάκο(2π.), Πατσουράκη(2π.), Κορρέ(2π.) και Δόβα(3π.) έκλεισαν την περίοδο με σκορ 22-42.

Σε παρόμοιο ρυθμό κύλησε και η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης με τους Weak Us Beaches να γράφουν 16 συνολικούς πόντους, ενώ ξεχωρίσαμε τον Περώνη με έξι προσωπικούς πόντους αλλά και τον Νερατζή με δύο τρίποντα. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι έγραψαν 15 συνολικούς πόντους με κύριο πρωταγωνιστή τον Κορρέ(6π.) να εκδηλώνει αιφνιδιασμούς και να διαμορφώνει το τελικό σκορ σε 38-57.

Στο τέλος του αγώνα οι Weak Us Beaches είχαν 8/36 δίποντα(22,2%), 5/26 τρίποντα(19,2%) και 7/18 βολές(38,9%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, πραγματοποίησαν 10 κλεψίματα ενώ έκαναν 13 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Rapetors είχαν 21/56 δίποντα(37,5%), 4/15 τρίποντα(26,7%) και 3/12 βολές (25%). Αντίστοιχα πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ και έκαναν 8 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Μάριος Δόβας με 14 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα(50%) και 2/5 τρίποντα(40%) ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πλεξίδας με 2 πόντους έχοντας 1/5 δίποντα(20%), ενώ παράλληλα έγραψε 8 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Weak Us Beaches(Τσιλαλής): Μανάκος 9, Γαλάνης 7(1), Περώνης 6(1), Νεραντζής 9(3), Τσιλαλής 5, Σταύρου, Πλεξίδας 2

Rapetors(Μίχας): Παπαγεωργίου Αλέξανδρος 10, Πατσουράκης 3, Κορρές 12, Καίσαρης 6, Δόβας 14(2), Παπαγεωργίου Κώστας 4, Κοτζακουλάκης 8(2)

Τι μας άρεσε: Καλή διάθεση των δύο ομάδων και μπασκετική νοοτροπία.