22/12/2022
Iguana Pacers 17 20 15 7 - 59 -
Valhalla Phantoms 9 18 14 7 - 48 -

Με νίκη ολοκληρώθηκε η «διαβολοβδομάδα» των Iguana Pacers!

Το βράδυ της Πέμπτης οι μόλις 5 Iguana Pacers (6-1) υποδέχθηκαν τους Valhala Phantoms (3-6) για την 10η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League. Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες, η ομάδα του Δημήτρη Μπεκρή κατάφερε να επικρατήσει με 59-48, κλείνοντας με θετικό πρόσημο τη διαβολοβδομάδα που ξεκίνησε με την απώλεια του αήττητου από τους Spurs και συνεχίστηκε με την μεγάλη πρόκριση στους 16 του Basketaki Cup επί των Hoopers. Οι Phantoms παρουσίασαν πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο, έφτασαν κοντά στην έκπληξη, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την πέμπτη διαδοχική τους ήττα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τον Μπεκρή να συνεχίζει με σπασμένα φρένα μετά την παράσταση κόντρα στους Hoopers και να βάζει 11 πόντους με 3 τρίποντα στο ξεκίνημα, τα Ιγκουάνα μπήκαν σε θέση οδηγού. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Phantoms που έμειναν πίσω από νωρίς, παρά την προσπάθεια των Γεωργακά (3π.), Φλάκα (2π.), Παντελεάκη (2π.) και Κότσιρα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-9.

Στη δεύτερη περίοδο οι Pacers με πρωταγωνιστές τους Γεωργίου (11π.), Γιαννόπουλο (5π.) και Ανδριώτη (4π.) κατάφεραν να προηγηθούν με +20. Εκεί, λοιπόν, που όλα έδειχναν ότι το ματς θα έχει πρόωρο τέλος, οι Valhala Phantoms έβγαλαν σπουδαία αντίδραση, χάρη στους Γεωργακά (5π.), Κότσιρα (4π.), Δρόσο (3π.), Φλάκα (2π.), Κρινή (2π.) και Μακρή (2π.), κλείνοντας το ημίχρονο στο -10. Σκορ ημιχρόνου, 37-27.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου να γράφει 15-14. Γεωργίου (6π.), Βαλάσης (4π.), Γιαννόπουλος (2π.) και Μπεκρής (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των Pacers, ενώ οι Phantoms απάντησαν με Κρινή (4π.), Γεωργακά (3π.), Φιλιππή (3π.), Μακρή (2π.) και Κότσιρα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-41.

Στην τελευταία περίοδο η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε σημαντικά (7-7) με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Οι Phantoms έδειξαν ικανοί να επιστρέψουν βρίσκοντας στήριγμα στους Κρινή (5π.) και Φλάκα (2π.), αλλά υπέκυψαν στην ανωτερότητα και την ποιότητα των Γεωργίου (5π.) και Γιαννόπουλου (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Iguana Pacers είχαν 14/47 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 13/23 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Valhala Phantoms είχαν 15/47 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Γιώργος Γεωργίου με 23 πόντους και double-double, έχοντας 6/13 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Κότσιρας με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 6 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Iguana Pacers (Μπεκρής) : Μπεκρής 13 (3), Ανδριώτης 6, Βαλάσης 6 (1), Γιαννόπουλος 11, Γεωργίου 23 (2).

Valhala Phantoms (Γεωργακάς) : Παντελεάκης 2, Κρινής 11, Μακρής 4, Δρόσος 3 (1), Γεωργακάς 11 (3), Φιλιππής 3 (1), Φλάκας 6, Κότσιρας 8.

Τι μας άρεσε : Η αντίδραση των Φάντομς στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.