22/09/2019
Deflections 12 19 21 17 - 69 -
Skroutz 9 13 12 8 - 42 -

Με νίκη τα… αποκαλυπτήρια των Deflections!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον 18ο όμιλο του Basketaki Cup οι Deflections, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησαν εύκολα του Skroutz με 69-42 στο κλειστό του Κολωνού!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το Skroutz να προηγείται με 0-6 στα πρώτα τρία λεπτά, και τους οράνιε να προσφέρουν με 12-9, χάρη σε 5 πόντους του Νικολαΐδη και 3 του Μαζιώτη. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Λιούμης και Παπαντώνης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με 7 νέους πόντους του Παπαντώνη και 4 του Παυλίδη, το Skroutz πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 14-18, 6:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Deflections βρήκαν άμεσα τρόπο να απαντήσουν και με δράστες τους Νικολαΐδη (5π), Κατσαρό (4π) και Πάλλα (4π), πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 31-22!

Έχοντας πάρει φορά από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Χειράκη έχτισε διψήφια διαφορά στην έναρξη του δευτέρου, εκεί όπου με 6 νέους πόντους του Πάλλα, τρίποντο του Νικολαΐδη και έμμεσο τρίποντο του Οικονομάκου, έφτασε στο +18, 52-34. Το δίδυμο Παυλίδη και Παπαντώνη προσπάθησε να κρατήσει τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ, ωστόσο τόσο οι 7 πόντοι του πρώτου, όσο και οι 5 του Χρήστου, δεν ήταν αρκετοί. Σκορ τρίτης περιόδου 52-34!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης, με τους Deflections να φτάνουν εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 69-42, έπειτα από δύο τρίποντες βόμβες του Νικολάου, 4 πόντους του Σταυρόπουλου και τρίποντο του Καμπά. Για το Skroutz στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Παυλίδης (4π), Βελισσαρίου (2π) και Παπαδημητρίου (2π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 21/54 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 17/60 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 1 τάπα και 21 λάθη.

Mvp των Deflections ο Πάλλας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 0/6 βολές και 7/10 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και 1 τάπα, ενώ έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος του Skroutz ο Παυλίδης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 6/16 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 6, Μαρφαντάς 1, Σταυρόπουλος 8, Σκανδάλης 4, Μηνδρινός, Οικονομάκος 5, Νικολάου 6 (2), Αντωνάκης 2, Νικολαΐδης 13 (3), Πάλλας 14, Μαζιώτης 5, Καμπάς 5 (1)

Skroutz (Παυλίδης): Πουλής, Μακρυγιώργος 2, Χαλικιόπουλος, Βελισσαρίου 4, Παυλίδης 15, Παπαδημητρίου 2, Λιούμης 4, Παπαντώνης 15 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Deflections, αλλά και η προσπάθεια του Skroutz στο πρώτο ημίχρονο!