06/06/2022
Valtons 27 15 16 12 - 70 -
Αδάμαστος 11 26 18 12 - 67 -

Με νύχια και με δόντια κράτησαν το αήττητο οι Valtons!

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα γεμάτο εκπλήξεις και πάθος οι Valtons κατάφεραν να πάρουν την νίκη απέναντι στον άκρως ανταγωνιστικό Αδάμαστο με τελικό σκορ 70-67 κρατώντας έτσι το αήττητο.

Οι Valtons στην πρώτη περίοδο θα είναι καταιγιστικοί καθώς εκτός ότι με την κλειστή τους άμυνα θα περιορίσουν τον Αδάμαστο στους 11 πόντους , αλλά και χάρης στα καλάθια του Αλεξανδρίδη θα μπορέσουν να πετύχουν 24 πόντους και να δείξουν από νωρίς ότι είναι αποφασισμένοι να φτάσουν μέχρι τα άκρα για την νίκη. Αυτό όμως θα αλλάξει στην δεύτερη περίοδο καθώς είναι η σειρά του Αδάμαστου να κάνει ένα μεγάλο σερί πόντων χάρης στα καλάθια του Λιούκα και έτσι θα μειώσουν την διαφορά στους 5 πόντους , όμως δεν θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο σκορ χάρης στις επιθετικές λύσεις που κατάφεραν να βρουν οι Valtons.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αδάμαστος θα συνεχίσει την εξαιρετική του πορεία και θα μειώσει ακόμη περισσότερο φτάνοντας μέχρι και τους 3 πόντους με τους Valtons να προσπαθούν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν αυτή την ελάχιστη διαφορά κυρίως με τα καλάθια του Τρακοσάρη. Το τελευταίο δεκάλεπτο θα είναι και το πιο κρίσιμο καθώς και οι δύο ομάδες πήγαιναν σε προσεκτικές επιθέσεις και ακόμα πιο προσεκτικές άμυνες με σκοπό να αποφύγουν τα φάουλ και κατά συνέπεια τις ελεύθερες βολές. Οι Valtons όμως θα φανούν πιο ψύχραιμοι από τον Αδάμαστο και έτσι θα καταφέρουν να αποσπάσουν αυτή την πολύ σημαντική νίκη μετά από 1 ώρα έντονου παιχνιδιού με τελικό σκορ 70-67.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κώστας Αλεξανδρίδη ο οποίος πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 3 ριμπάουντ.

Για την ομάδα του Αδάμαστου άξιος αναφοράς είναι ο Κώστας Λιούκας ο οποίος πέτυχε double double με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Valtons: Πράτζος 12 (2) , Μάλτος 4 , Κωτσάκης , Αλεξανδρίδης 20 (2) , Οικονόμου 5 (1) , Μπακατσής 2 , Κανόπουλος 6 , Καλούτσικος , Μπίλιος 11 (3) , Δημάκος 10

Αδάμαστος: Βαλαβανίδης 7 (2) , Μαυρίδης 3 (1) , Κεσίδης 9 (1) , Ναχμίας 3 , Κυρίμης , Λιούκας 17 , Πολυμένης 7 (1) , Σαραφίδης 7 (1) , Τρακοσάρης 14 (2)