06/01/2024
West Side B.C 10 17 6 13 - 46 -
Friends 5 12 23 15 - 55 -

Με οδηγό το δεύτερο ημίχρονο οι Friends!

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, παρά τις απουσίες, μπήκαν με πάθος ώστε να διεκδικήσουν στα ίσια το παιχνίδι, βρίσκοντας λύσεις με Μπελεχάκη και Τριανταφυλλίδη.

Ιδιαίτερα άστοχοι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας όμως τον Χρυσοσπάθη σε καλή μέρα έμειναν κοντά στο σκορ με τον πίνακα να γράφει 27-17 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Friends έκαναν πιο επιθετική την άμυνά τους με αποτέλεσμα να κλέψουν πολλές μπάλες και με τον εξαιρετικό Λιάπη να σημειώνει 6 πόντους κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να κλείσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 33-40.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι West Side έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τους Νικολάου και Μπελεχάκη, όμως για τους Friends μίλησε την κρίσιμη ώρα ο Χρυσοσπάθης δίνοντας έτσι την πολυπόθητη νίκη στην ομάδα του με 46-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χρυσοσπάθης με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τριανταφυλλίδης με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 2/4 βολές, 10/26 δίποντα και 8/29 τρίποντα, μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ έκαναν 6 κλεψίματα και 22 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 11/16 βολές, 19/59 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα και 12 λάθη.

West Side BC (Μπελεχάκης): Αδελφόπουλος 6, Ελμενσάουι, Μπελεχάκης 11, Νικολάου 16, Παντρευτάκης, Τριανταφυλλίδης 13

Friends (Ποντίκης): Βλαβιανός, Γεωργιάδης 5, Διαμαντής 1, Λιάπης 11, Μεγρέμης 4, Μπίτζιος 2, Σακελλαρίδης 11, Χρυσοσπάθης 21

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των γηπεδούχων παρά τις απουσίες!