77
Κλειώ 13 20 19 17 - 69 -
BBC 21 11 15 30 - 77 -

Με οδηγό τον Τσατάλη οι BBC!

Την ενδέκατη νίκη τους στον πέμπτο όμιλο της Development 2 League πήραν οι BBC, που κέρδισαν στα Άνω Λιόσια την μαχητική Κλειώ με 77-69.

«One man show» είχαμε στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Mike Τσατάλη να σημειώνει 17 πόντους με 5/8 τρίποντα κάνοντας μαγικά πράγματα στο παρκέ. Έτσι, οι BBC προηγήθηκαν με 8, 21-13 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Για την Κλειώ, 6 πόντους σημείωσε ο Γιώργος Μητσόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο,  η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Η Κλειώ, έπαιξε εντυπωσιακά τόσο στην άμυνα (δέχθηκε 11 πόντους) όσο και στην επίθεση και κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 20-11 σερί και να προηγηθεί με 33-32 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Μητσόπουλο να βάζει 5 πόντους και τον Καλλαλή 4. Από την άλλη, για τους BBC, 5 πόντους έβαλε ο Γιώργος Τσέκος.

Η Κλειώ συνέχισε να είναι εντυπωσιακή και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους Μητσόπουλο, Καλλαλή και Λυμπερόπουλο να σκοράρουν, οι «ροζ» ήταν αποτελεσματικοί και κράτησαν το προβάδισμα και με το τέλος της τρίτης περιόδου με 52-47. Για την ομάδα του Κρόκου, που πάλευε για να μείνει κοντά στο σκορ 6 πόντους έβαλε ο Γιώργος Τσέκος που είχε φτάσει στους 11 συνολικούς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι BBC αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και με καθαρό μυαλό πήραν την πολύπόθητη νίκη με 77-69 μένοντας ζωντανοί στο κυνήγι των playoff. Η Κλειώ, πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη, αλλά έδειξε το πόσο βελτιωμένη είναι.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Mike Τσατάλης με 34 πόντους, 7 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Καλλαλής με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά η Κλειώ είχε 24/58 εντός πεδιάς, 1/5 τρίποντα και 20/36 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα κι έκαναν 18 λάθη. Από την άλλη οι BBC είχαν 32/80 εντός πεδιάς, 12/36 τρίποντα και 1/4 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 5 τάπες.

Κλειώ (Καστανιώτης): Καλαλής 14, Καστανιώτης 11, Λυμπερόπουλος 15, Μητσόπουλος 20, Πασχάλης 2, Τσάκαλος, Τσιώλος 7.

BBC (Κρόκος): Δάλλας, Ζαγορίτης 19, Κολοβός, Κρόκος, Πέτσας 3, Σακελλαρίου 10, Τσατάλης 34, Τσέκος 11.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για την νίκη!