16/07/2021
War Gamers 21 22 26 17 - 86 -
Hall of Fame 21 16 10 27 - 74 -

Με οδηγό τον Αντιπάτη στους 8!

Στο κλειστό των Μελισσίων για τη φάση των 16 της Summer Master League, οι War Gamers εξασφάλισαν το εισιτήριο για την επόμενη φάση , κάθε επιβλήθηκαν της Hall Of Fame με 86-74 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Ηλία Αντιπάτη , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , πίεσε στην άμυνα, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίρια χρονικά σημεία της αναμέτρησης τελειώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους .

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ντέρμπι με τα όλα του , καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ,9-9 και 15-15, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες , 21-21. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Ηλίας Αντιπάτης με 11 πόντους , ενώ από τη πλευρά της Hall o φοβερός και τρομερός Νίκος Καρτάνος είχε 10  .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , καθώς οι παίκτες του Σπύρου Σκλαβενίτη πέρασαν μπροστά στο σκορ , 32-28, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και με ένα επιμέρους 3-9 να παίρνουν τα ηνία του αγώνα ,35-37, για να έρθουν οι ερυθρόλευκοι και με ένα νέο σερί  8-0 να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο ευρισκόμενοι σε θέση οδηγού με 43-37. Ο Στέφανος Καραγιάννης πέτυχε 9 πόντους , ενώ από τη Fame o Παναγιώτης Σταυρόπουλος είχε 9 .

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους War  , καθώς με ένα επιμέρους 18-8 προηγήθηκαν, 61-45, ενώ με ένα νέο σερί 8-2 βρέθηκαν μια στροφή πριν το τέλος του αγώνα να προηγούνται με 22 πόντους διαφορά , 69-47, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στα όποια όνειρα της Hall για πρόκριση στην επόμενη φάση . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Καραγιάννης και Αντιπάτης με 12 και 5 πόντους αντίστοιχα , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Φλούδας είχε 8 .

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 26 πόντους διαφορά, 75 -49 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρόκριση στη φάση των 8 για το πρωτάθλημα της Summer Master League με 86-74 . Ο Ηλίας Αντιπάτης πέτυχε 7 πόντους  , ενώ από τη Fame o Νίκος Καρτάνος είχε 14 .

Hall of brands mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Αντιπάτης με 25 πόντους , 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Καρτάνος είχε 29 πόντους , 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο .

Oi War Gamers είχε συνολικά 17/41 δίποντα , 10/28 τρίποντα , 22/33 βολές , 43 ριμπάουντ , 18 ασίστ , 6 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 14 λάθη . H Fame είχε 22/50 δίποντα , 6/26 τρίποντα , 12/16 βολές , 37 ριμπάουντ , 12 ασίστ , 6 κλεψίματα  και 10 λάθη .

War Gamers(Σκλαβενίτης): Λαζαράκος 9 , Καραγιάννης 30 , Διαμαντής 6  , Μέμεζας 2 , Σούλης  , Αντιπάτης 25 , Νατσίδης 14 .

Hall Of Fame(Σταυρόπουλος) : Κατσιάπης 2 , Φλούδας 15, Αγγελόπουλος 7, Χόντος 2 , Καρτάνος 29 , Σαραντόπουλος 4 , Σταυρόπουλος 15 , Κοντογιάννης .

Τι μας άρεσε : Ο φοβερός και τρομερός Ηλίας Αντιπάτης .