05/04/2022
Souvlakers 22 14 19 17 - 72 -
War Gamers 27 18 18 14 - 77 -

Με οδηγό τον Καραγιάννη!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Elite League , οι War Gamers πραγματοποίησαν την δέκατη έκτη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς οι Souvlakers υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους  με 72-77 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Στέφανο Καραγιάννη  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες   και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 28 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με τους Καραγιάννη και Λαζαράκο  να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν τα ηνία στο σκορ , 7-10 και 9-13 , εν συνεχεία αύξησαν τη διαφορά στους έντεκα   , 9-18 , η ομάδα του Μάνου Ποντίκη με ένα υπέρ της επιμέρους σκορ 11-2 έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία  , 20-20 , για να έρθει νέα απάντηση των ερυθρολεύκων , καθώς με πρωταγωνιστή τον Διαμαντή έκλεισαν τη περίοδο στο συν εφτά , 22-29  . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Διαμαντής και Καραγιάννης  με 8 πόντους έκαστος , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Charles Barkshire είχε 7  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι πρωταθλητές  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Στέφανο Καραγιάννη να κάνει ότι θέλει και στις δύο πλευρές του γηπέδου άνοιξαν τη ψαλίδα της απόστασης που χώριζε τις δύο ομάδες σε διψήφια επίπεδα , αυτά των έντεκα πόντων , 25-36 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 36-45  . Ο Στέφανος Καραγιάννης πέτυχε 7 πόντους ,  ενώ από τους ηττημένους ο Carolos Barkshire είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του κόουτς Σκλαβενίτη  , αφού πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες ,  , έλεγξαν τα ριμπάουντ και μείωσαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους , 48-52 και 53-57 , με τους φιλοξενούμενους να πατάνε το πόδι στο γκάζι , καθώς με καλάθια των Διαμαντή , Θεοφανόπουλο και ένα γκολ-φάουλ του Καραγιάννη  έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν οχτώ , 55-63   . Ο Στέφανος Καραγιάννης  πέτυχε 6 πόντους  , ενώ 4 είχε ο Henry Barkshire .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Souvlakers έφεραν την αναμέτρηση στη μία κατοχή ,68-71, με την αντεπίθεση τους να μένει ημιτελής , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τον Καραγιάννη και τη παρέα του να πανηγυρίζουν την δέκατη έκτη νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League με σκορ 72-77  . Ο Καραγιάννης σε αυτό το διάστημα πέτυχε 7 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Τσέλιος .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης  με 28 πόντους και 21 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Charles Barkshire είχε 19 πόντους , 8 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 3 κλεψίματα  .

Οι War Gamers είχαν 20/42 δίποντα , 9/30 τρίποντα  , 10/15 βολές ,  47 ριμπάουντ , 19 ασίστ , 11 κλεψίματα  και 17 λάθη , ενώ οι Souvlakers είχαν 27/46 δίποντα , 5/25 τρίποντα , 3/8 βολές , 27 ριμπάουντ , 19 ασίστ ,  13 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 15 λάθη .

Souvlakers(Ποντίκης): Henry Barkshire 17 , Δάμης 5 , Charles Barkshire 19 , Αγγελόπουλος 11 , Τσέλιος 16 , Καρανάτσιος 4    .

War Gamers (Σκλαβενίτης) : Γιαννόπουλος , Παρίσος , Λαζαράκος 6 , Καραγιάννης 28 , Διαμαντής 19 , Θεοφανόπουλος 8 , Σούλης , Κωνσταντίνου 4 , Πάτερος 3 , Νατσίδης 9 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Στέφανου Καραγιάννη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης!