10/02/2024
Aballiers - - - - - 61 -
Pressof BC - - - - - 83 -

Με οδηγό τον Νομικό το 2/2 της Pressof BC απέναντι στους Aballiers!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε αρκετά νωθρά, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βάλουν την μπάλα στο καλάθι. Οι Aballiers έκαναν καλύτερη εκκίνηση και πήραν το προβάδισμα στην αρχή. Η Pressof όμως βρήκε λύσεις, έχτισε επιθετικό ρυθμό και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 14-16.

Στη δεύτερη περίοδο η Pressof, συνέχισε τον καλό επιθετικό ρυθμό της, με τους Παραρά(6) και Νομικό(6) να δημιουργούν αρκετά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Η Pressof πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 24-35. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε στο πρώτο μισό ο Μανώλης με 10 πόντους για την ομάδα του.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτελούσε το πιο παραγωγικό του αγώνα με σιγουριά, με τον Μιχάλη Νομικό, να τρέχει δικό του διαγωνισμό τριπόντων στο κλειστό του Κάρβουνου με 5/7 τρίποντα! Καλεσμένος από τους Aballiers ήταν ο Θάνος Σωτήριος που πέτυχε 4/6 τρίποντα. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Pressof να προηγείται με 50-64.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήτανε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους γηπεδούχους να μην έχουν άλλες δυνάμεις, προϊόν των πολλών απουσιών τους. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 25 από την Pressof και με ένα τρίποντο του Παγάνου λίγο πριν τη λήξη να διαμορφώνει το τελικό σκορ, Aballiers 61 -  Pressof BC 83

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μιχάλης Νομικός με 30 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και είχε 10/16 σουτ τριών πόντων.

Για τους Ηττημένους ξεχώρισε ο Θάνος Σωτήριος με  21 πόντους, 5 κλεψίματα και  6 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 5/12  βολές, 15/34 δίποντα και 16/45 τρίποντα, μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα και 18 λάθη. Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν 8/15  βολές, 16/36 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα και  13 λάθη.

Αballiers (Μανώλης): Θάνος Σ.21, Θάνος Ν. 10, Μανώλης 14, Παγάνος 7, Πολυχρόνης 9

Pressof BC(Μπαλάσκας): Vasiliu 16, Καραντζιάς 6, Κρασσάς 5, Μπαλάσκας, Νομικός 30, Τσορτός 2, Τρατολάτης 9, Παραράς 15, Κοροπούλης

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική ευστοχία του Μιχάλη Νομικού από τη γραμμή του τρίποντου !